Autyzm w klasyfikacji ICD-10 i ICD-11
Od stycznia 2022 r. do polskiego nazewnictwa wszedł nowy system kodowania chorób oraz zaburzeń psychicznych. Miejsce systemu ICD-10 zastąpił nieco zmieniony ICD-11. Znaczące zmiany obejmują nazewnictwo i kodowanie przypisane do zaburzeń ze spectrum autyzmu.
- Data: 29.03.2022
Międzynarodowy Dzień Teatru – arteterapia w logopedii
Dnia 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Nie jest tajemnicą, że na pojęcie arteterapia składają się - sztuka i leczenie. Wciąż jednak za mało mówi się o stosowaniu tej twórczej mocy uzdrawiania do stymulowania rozwoju mowy i komunikacji.
- Data: 17.03.2022
Jak komunikować się z dzieckiem, które nie mówi po polsku - praktyczny poradnik
Komunikacja jest podstawowym prawem oraz potrzebą każdego człowieka. Warto o tym pamiętać, kiedy otaczamy naszą opieką dzieci, które nie mówią po polsku. Ważne jest to szczególnie teraz, gdy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, do Polski przybywa coraz więcej uchodźców.
- Data: 11.03.2022
Światowy Dzień Zespołu Downa
Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa - nawiązuje do trisomii 21, czyli nieprawidłowości chromosomalnej związanej z obecnością dodatkowej kopii całego lub części chromosomu 21. Od 2012 r. pieczę nad obchodami Dnia Zespołu Downa sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
- Data: 10.03.2022
Co powinna zawierać dobra opinia logopedyczna?
Opinia, diagnoza logopedyczna wg G. Jastrzębowskiej to „określony sposób postępowania badawczego, którego celem jest potwierdzenie bądź wykluczenie istnienia zjawisk logopedycznych oraz przewidywanie ich tendencji rozwojowych na podstawie objawów, patogenezy i patomechanizmów”.
- Data: 18.02.2022
PERFEKCYJNA OPINIA LOGOPEDYCZNA – WSKAZÓWKI DLA PISZĄCEGO
Ekspert od mówienia, jak zwykłam mawiać o sobie i swoich zawodowych koleżankach/kolegach, nie raz staje przed problemem zostania ekspertem od pisania. W naszej pracy zawodowej oprócz samych zajęć terapii gro czasu zajmuje prowadzenie dokumentacji. Jednym z dosyć częstych dokumentów jest opinia logopedyczna. Czy się taka opinia charakteryzuje? Co powinna zawierać? Co jest niezbędne i musi się w niej znaleźć a czego należy unikać?
- Data: 13.07.2021
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »