Aktualny

Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego OUN

Dodano: 20 czerwca 2022
Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego OUN

W układzie nerwowym człowieka ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy i obwodowy układ nerwowy. Na ośrodkowy układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy. Jest to centrum kontroli całego organizmu, które odbiera informacje, a potem wysyła odpowiedzi do narządów wykonawczych. W skład układu nerwowego znajdującego się na obwodzie wchodzą nerwy czuciowe i ruchowe, odchodzące od mózgowia i rdzenia kręgowego.


Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego OUN

Przyczyny uszkodzenia centralnego układu nerwowego


OUN może zostać uszkodzony z powody urazów mechanicznych np. przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Zaburzeniem OUN jest także mózgowe porażenie dziecięce, które powstaje jeszcze w trakcie życia płodowego, w trakcie lub zaraz po narodzinach w wyniku niedotlenienia lub urazu mechanicznego. Zaburzenia w okresie ciąży powodują również czynniki genetyczne (choroby dziedziczne), zakaźne (np. różyczka, świnka, półpasiec, grypa, toksoplazmoza), fizyczne, chemiczne (np. toksyny) oraz środowiskowe. Skutkują one często śmiercią okołoporodową.

Praca OUN może również zostać zaburzona poprzez: udar mózgu, nowotwory, stan zapalny struktur mózgowych czy choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane).

Objawy uszkodzenia OUN

W wyniku uszkodzenia centralnego układu nerwowego możemy zaobserwować zaburzenia równowagi i czucia. Zdarza się również podwyższenie odruchów głębokich, hipotonia (obniżenie napięcia mięśniowego) lub hipertonia (wzmożenie napięcia mięśniowego), a także niedowład, porażenie albo nawet zanik mięśni.

Leczenie zaburzonego OUN

Niestety nie da się wyleczyć uszkodzonego centralnego układu nerwowego, ale osoby z zaburzonym OUN poddawane są różnego rodzaju rehabilitacjom (np. metoda Bobath, metoda Kabata), by poprawić jakość ich życia (w miarę możliwości usamodzielnić je w czynnościach życia codziennego) lub – w przypadku chorób neurodegeneracyjnych – opóźnić zmiany degeneracyjne lub podtrzymać stan obecny.

Autor: Małgorzata Mańkowska-Ponieważ

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM
Sprawdź »