Czym jest pamięć symultaniczna?
Pamięć odgrywa niezwykle ważną rolę we wszystkich aspektach naszego codziennego funkcjonowania. Ponadto jest bardzo istotna w procesie nauki oraz oddziaływaniach terapeutycznych. Warto podkreślić, iż pamięć jest niezbędna do nauki. Z drugiej strony proces nauki wpływa stymulująco na pamięć oraz na koncentrację uwagi. Pamięć powiązana jest ściśle z postrzeganiem słuchowym i wzrokowym, z uwagą oraz z użyciem systemu językowego. Mózg człowieka dzięki sprawnie funkcjonującej pamięci jest w stanie zakodować wiele informacji: jak coś się nazywa, jak wygląda, jak smakuje, jak pachnie, jakie dźwięki wydaje itd.
- Data: 31.05.2023
Wada wymowy pochodzenia środowiskowego
Małe dzieci posiadają niezwykłą zdolność do naśladowania i dostosowywania swojej wymowy do wymowy otoczenia. Dzięki temu, dziecko jest w stanie w sposób biegły opanować język ojczysty. Jednak ten sam fenomen sprawia, że oprócz mowy wzorcowej mogą utrwalić się artykulacje nieprawidłowe, niezgodne z normami ortofonicznymi.
- Data: 26.05.2023
Bzyczki pszczoły i inne wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Wykorzystanie onomatopei w terapii logopedycznej
Onomatopeje w sposób naturalny i łatwy potrafią wyrazić otaczające nas zjawiska dźwiękowe. Są pierwszymi, naturalnymi słowami dziecka, powiązanymi z określonym znaczeniem. Dziecko wsłuchuje się w dźwięki otaczającego świata, a następnie próbuje je naśladować. Posługiwanie się wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi stanowi etap rozwoju werbalnych kontaktów dziecka z innymi ludźmi. Zabawy z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi wyzwalają spontaniczne reakcje dziecka do nadawania sensu dźwiękom językowym. Onomatopeje występują we wszystkich językach świata. Są pierwszymi słowami małego dziecka, które pozwalają na komunikację werbalną z otoczeniem. Przez pewien okres funkcjonują w języku dziecka prawidłowo rozwijającego się. Następnie (około drugiego roku życia) są wypierane przez wyrazy słownikowe. Bardzo ważne i pomocne jest też stosowanie ich w terapii logopedycznej.
- Data: 19.05.2023
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzis, tzn. 5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 ubiegłego wieku. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
- Data: 05.05.2023
Ogólnopolski Dzień Konia - zapraszamy do wspólnej zabawy!
Dzień Konia w Polsce świętujemy 30 kwietnia. Dzień Konia ustanowiono, by dać wytchnienie tym pracowitym zwierzętom. Dawniej, tego dnia konie nie wyruszały na pole by pomagać w uprawie ziemi, nie były zaprzęgane w wozy i bryczki, a zostawały w stadninie. W obecnych czasach dzień ten obchodzony jest nieco inaczej: organizowane są pikniki, festyny lub zawody jeździeckie.
- Data: 28.04.2023
Terapia mowy z udziałem… konia – zalety hipoterapii logopedycznej
Hipoterapia, to atrakcyjna i popularna forma usprawniania osób z różnego rodzaju schorzeniami. W ośrodkach specjalizujących się w prowadzeniu zajęć hipoterapeutycznych można spotkać hipoterapeutę-fizjoterapeutę, hipoterapeutę-psychologa i m.in. hipoterapeutę-logopedę. Hipoterapię i logopedię można połączyć i uzyskać dobre rezultaty w usprawnianiu szeroko rozumianej komunikacji m.in. osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej czy niepełnosprawnością ruchową.
- Data: 28.04.2023
Profilaktyka zaburzeń słuchu w kontekście narażenia na hałas
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących i obchodzony był po raz pierwszy w 1995 roku. W Polsce obchody zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Dzień ten przypada na 25 kwietnia lub ostatnią środę kwietnia.
- Data: 24.04.2023
Opinia logopedyczna dla pacjenta ze spektrum autyzmu
Opinia logopedyczna dotycząca stanu rozwoju mowy, języka i komunikacji dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD - ang. autism spectrum disorder) powinna być poprzedzona rzetelną oceną funkcjonalną stanu mowy podopiecznego. Wskazuje to na konieczność ścisłej współpracy z rodzicami dziecka i, jeśli możliwe, konsultacji z innymi specjalistami (np. wchodzącymi w skład zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, powołanego w placówce oświatowej na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego). Ważne, aby logopeda tworzący dokument, pamiętał o holistycznym spojrzeniu na pacjenta, ale bez wychodzenia poza zakres swoich kompetencji zawodowych.
- Data: 19.04.2023
27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru: Wywiad na temat pracy głosem w dubbingu
Każdego roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Z okazji dnia teatru zapraszamy do przeczytania wywiadu o pracy głosem w dubbingu. Wywiad został zaprezentowany w 5 numerze magazynu "Strefa Logopedy".
- Data: 24.03.2023
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »