Diagnoza dziecka z mutyzmem wybiórczym
Dzieci z mutyzmem wybiórczym często przejawiają dwoistą naturę, tzn. w miejscu występowania zaburzenia są przygaszone, zalęknione, wycofane, niekiedy wręcz zamrożone, natomiast w środowisku, w którym czują się bezpiecznie, stają się głośne, rozgadane. Różnica w funkcjonowaniu dzieci nierzadko jest powodem, dla którego rodzicowi trudno uwierzyć w zgłaszane przez nauczycieli i specjalistów trudności komunikacyjne dziecka. W diagnozie pacjenta z mutyzmem wybiórczym bierze udział szereg specjalistów, w tym psycholog, logopeda, nauczyciele dziecka oraz psychiatra dziecięcy, który stawia ostateczną diagnozę. Z artykułu dowiesz się: Jak skonstruować plan terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym? Co dogrywa kluczową rolę w diagnozie? Jaki jest cel diagnozy formalnej dziecka z mutyzmem wybiórczym? Z jakich etapów powinna się składać diagnoza formalna?
- Data: 13.12.2023
Zespół Retta — przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Retta to rzadkie i ciężkie zaburzenie neurorozwojowe o podłożu genetycznym. Powoduje u chorego zaburzenia psychiczne, behawioralne i fizyczne. To choroba, która dotyczy głównie dziewczynek. Jej pierwsze subtelne symptomy pojawiają się dopiero po ok. 6. miesiącu życia dziecka i z czasem zaczynają przybierać na sile. U osób z zespołem Retta (RTT) zaburzone jest funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego oraz systemu nerwów i komórek, które są odpowiedzialne za przekazywanie wiadomości między nimi a resztą ciała. Z artykułu dowiesz się: Czym jest zespół Retta? W jaki sposób zmienia się obraz choroby? Jaka jest epidemiologia występowania zespołu Retta? Jak rozwija się mowa u osób z zespołem Retta? Czy zespół Retta diagnozuje się głównie u dziewczynek? W jakim stopniu RTT wpływa na jakość życia chorego?
- Data: 08.12.2023
Niepełnosprawność intelektualna. Trochę wiedzy teoretycznej
Niepełnosprawność intelektualna objawia się obniżonymi możliwościami przystosowawczymi, adaptacyjnymi do środowiska, poznawczymi, a także komunikacyjnymi. Nie stanowi żadnej określonej jednostki chorobowej, ale jest niejednorodną grupą zaburzeń o różnej etiologii, obrazie klinicznym i przebiegu [1]. Z artykułu dowiesz się: Czym jest niepełnosprawność intelektualna? Jakie są przyczyny niepełnosprawności intelektualnej? W jaki sposób diagnozuje się niepełnosprawność intelektualną? W jaki sposób niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym wpływa na rozwój komunikacji?
- Data: 01.12.2023
Emocje a komunikacja pozawerbalna
Komunikowanie to proces, który polega na wymianie myśli oraz na dzieleniu się informacjami, wiedzą i ideami. Poprzez użycie różnych środków, wywołuje określone skutki [1]. Istnieje kilka kategorii podziału komunikacji, jednak najbardziej popularnym jest rozróżnienie komunikacji werbalnej i pozawerbalnej. Obie formy nadawania komunikatów zazwyczaj występują razem i wzajemnie się uzupełniają [2]. Z artykułu dowiesz się: Co to jest komunikacja pozawerbalna? Jakie rodzaje komunikatów niewerbalnych wysyła człowiek? Jakie podstawowe emocje wyrażane są w sposób niewerbalny? W jaki sposób przeżywane emocje uwidaczniają się w wyrazie twarzy?
- Data: 28.11.2023
Rozwój mowy dzieci urodzonych przedwcześnie
Wcześniactwo nie jest przyczyną tego, że dziecko nie mówi. Kalendarz rozwoju mowy jest dla wszystkich dzieci taki sam, ale rzeczywiście dane naukowe dostarczają nam informacji o tym, że dzieci przedwcześnie urodzone mogą doświadczać większych trudności w zakresie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych. Z artykułu dowiesz się: Czym jest wiek urodzeniowy a czym wiek korygowany? Jak obliczać wiek korygowany? Dlaczego rozwój mowy dzieci urodzonych przedwcześnie może przebiegać z opóźnieniem? Czy badanie logopedyczne wcześniaka różni się od badania dziecka urodzonego o czasie?
- Data: 17.11.2023
Cukrzyca okiem logopedy
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Wyniki badań statystycznych pokazują, że cierpi na nią blisko 2,7 milionów dorosłych Polaków. Prawie 1,7 mln osób pozostaje niezdiagnozowanych. Z powodu cukrzycy i jej powikłań w naszym kraju umiera ponad 50 tysięcy osób rocznie. Z tej przyczyny jest ona określana mianem choroby cywilizacyjnej. W przypadku cukrzycy niezwykle istotne jest jej wczesne rozpoznanie oraz właściwa kontrola. Pozwala to zapobiec powikłaniom, a najczęstsze z nich to nefropatia, choroba wieńcowa oraz niewydolność serca. Cukrzyca może negatywnie wpływać na stan zdrowia jamy ustnej oraz jakość mowy chorego. Z artykułu dowiesz się: Czym jest cukrzyca? Jaki wpływ na stan zdrowia jamy ustnej może mieć cukrzyca? Jakie choroby jamy ustnej często towarzyszą cukrzycy? Jakie są konsekwencje dla jakości mowy w przypadku podwyższonego poziomu glukozy w organizmie? Jakie są konsekwencje dla jakości mowy w przypadku obniżonego poziomu cukru we krwi?
- Data: 14.11.2023
Kwalifikacje wymagane od logopedy od 3 października 2023 roku
3 października 2023 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Jego celem jest dostosowanie do nowych standardów kształcenia nauczycieli. Oprócz nauczycieli w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej, rozporządzenie odnosi się do nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli wspomagających oraz specjalistów, w tym logopedów.
- Data: 18.10.2023
Czym jest percepcja wzrokowa?
Percepcja wzrokowa jest procesem złożonym. Polega na rozpoznawaniu i rozróżnianiu bodźców wzrokowych pochodzących z otoczenia i na ich interpretowaniu oraz analizie na podstawie wcześniejszego doświadczenia życiowego. Aż 80% informacji o otaczającym świecie odbieramy dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu układu wzrokowego.
- Data: 11.10.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »