Onkologopedia
Pacjenci po operacji wycięcia nowotworu w obrębie jamy ustnej borykają się z trudnościami w komunikowaniu się. Brak pewnych struktur ponadkrtaniowych przyczynia się do zaburzenia oddychania, połykania oraz/lub artykulacji. Dn. 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Termin „onkologopedia” wprowadziła w 2015 r. Agnieszka Hamerlińska-Latecka.
- Data: 31.01.2023
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego z wykorzystaniem słomki
Dnia 3 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych znaleźć można informację o Dniu Słomki do Picia. Słomki można znaleźć w każdym gabinecie logopedycznym, bo doskonale nadają się do różnego rodzaju ćwiczeń, mających na celu usprawnianie aparatu mowy oraz oddychania. Z okazji Dnia Słomki zapraszamy dziś do wspólnej zabawy!
- Data: 03.01.2023
Niepełnosprawność intelektualna: Charakterystyka mowy dziecka z łagodnym zaburzeniem rozwoju intelektualnego
Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, niski poziom stymulacji środowiskowej, a może samoistne opóźnienie w rozwoju mowy? Co wyróżnia spośród innych zaburzeń zaburzenie mowy określane oligofazją?
- Data: 28.11.2022
Podstawowe informacje o prawidłowej postawie podczas pisania
Pracując w gabinecie, dając wskazówki do ćwiczeń w domu oraz podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, należy szczególną uwagę zwrócić na pozycję siedzącą podczas prac stolikowych. Jeśli pracujemy na materiale wymagającym precyzji grafomotorycznej, pamiętać należy o odpowiednim ułożeniu kartki na blacie stołu.
- Data: 20.11.2022
Rozwój mowy dzieci urodzonych przedwcześnie
Wcześniactwo nie jest przyczyną tego, że dziecko nie mówi. Kalendarz rozwoju mowy jest dla wszystkich dzieci taki sam, ale rzeczywiście dane naukowe dostarczają nam informacji o tym, że dzieci przedwcześnie urodzone mogą doświadczać większych trudności w zakresie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych. Specjaliści podkreślają, że wcześniaki co najmniej do 18. miesiąca wieku korygowanego powinny być objęte szczegółową i systematyczną opieką[1]. Nie ma jasności co do tego, do kiedy rzeczywiście obliczać wiek korygowany. Najczęściej odnajdujemy informację, że ma to sens do 2. roku życia. Warto jednak pamiętać, że różnice pomiędzy wiekiem urodzeniowym a korygowanym mogą wynieść nawet 3–4 miesiące. Z mojego doświadczenia wynika, że obliczanie wieku korygowanego ma szczególne znaczenie i może pomóc nam w ocenie logopedycznej dziecka zarówno w zakresie rozwoju funkcji pokarmowych, jak i mowy i umiejętności komunikacyjnych.
- Data: 15.11.2022
Umowa z logopedą prowadzącym terapię z dzieckiem z orzeczeniem
Czy logopeda prowadzący działalność gospodarczą, który rozlicza się z przedszkolem (niepublicznym) na podstawie faktury, może prowadzić terapię z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i taka faktura może być rozliczona z dotacji?
- Data: 24.10.2022
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »