Ciekawostka z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią - Czy wiesz, że…

Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Dodano: 3 sierpnia 2023
pytanie

…czasami kobiety odczuwają silną awersję do karmienia swojego dziecka piersią? To normalne!

Ciekawostka z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią - Czy wiesz, że… 

Zjawisko polegające na pojawianiu się negatywnych emocji, a czasem nawet ataku paniki, gniewu i agresji tuż przed rozpoczęciem karmienia piersią nazywa się D-MER (ang. dysphoric milk ejection reflex).

Największą rolę w występowaniu objawów D-MER odgrywają związane z produkcją mleka zmiany poziomu dopaminy oraz prolaktyny. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W trakcie karmienia piersią następuje wyrzut prolaktyny – sygnał dla organizmu, że musi on zacząć produkować mleko. Zwiększenie poziomu prolaktyny wywołuje zmniejszenie się poziomu dopaminy. W momencie, w którym dochodzi do spadku poziomu dopaminy, może być odczuwalny spadek nastroju.

Podejmując pracę terapeutyczną z niemowlęciem, które ma problemy z pobieraniem pokarmu, nigdy nie zapominaj o potrzebach jego matki.

Autor: Dorota Dudzińska
Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Neurologopeda, terapeuta ręki, oligofrenopedagog, hipoterapeuta. Pracuje przede wszystkim z dziećmi (w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym). Chętnie łączy formy terapii (np. hipoterapia i logopedia, terapia ręki i logopedia), ceni holistyczne podejście do terapii podopiecznego. Pasjonatka w zawodzie z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi z dyslalią, opóźnionym rozwojem mowy, oligofazją i z całościowym zaburzeniem rozwoju. Redaktor merytoryczna recenzowanego czasopisma Strefa Logopedy.

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY
Sprawdź »