Dokumentacja logopedy w placówce oświatowej – profilaktyka, badania przesiewowe, diagnoza, wywiad, organizacja logopedii

Prowadzenie dokumentacji w praktyce zawodowej niejednokrotnie przysparza logopedzie problemu i zabiera cenny czas. Niektóre arkusze mają stałą formę, a zatem warto ułatwić sobie zadanie i skorzystać z gotowych, edytowalnych wzorów. Inne dokumenty wymagają szczegółowej indywidualizacji. W artykule zebrano liczne wzory i przykłady dokumentacji, wykorzystywanej w trakcie diagnozy, badań przesiewowych i wywiadów logopedycznych oraz w trakcie organizacji pracy gabinetu logopedycznego w szkole lub przedszkolu. Logopeda znajdzie tu praktyczne wskazówki, jak prawidłowo zorganizować i prowadzić dokumentację logopedyczną.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakiego rodzaju dokumenty należy lub warto przekazać rodzicom w przebiegu badań przesiewowych?
- W jaki sposób napisać regulamin gabinetu logopedycznego?
- Jakie informacje zawrzeć w wywiadzie z rodzicem dziecka zakwalifikowanego na zajęcia logopedyczne w placówce oświatowej?
- Jakie dokumenty powinien przygotować w ciągu roku szkolnego logopeda pracujący w szkole?
- Jakie wzory dokumentów, kwestionariuszy, arkuszy diagnostycznych, wywiadów i innych, dostępne są dla prenumeratorów „Strefy Logopedy”?
Dokumentacja logopedy w placówce oświatowej – profilaktyka, badania przesiewowe, diagnoza, wywiad, organizacja logopedii
Badania przesiewowe – organizacja i dokumentacja
Początek roku przedszkolnego i szkolnego w logopedii stoi pod hasłem „przesiewówek”. Nie ma żadnych konkretnych przepisów, które by regulowały kwestię terminu rozpoczęcia i zakończenia badań przesiewowych. Badania przesiewowe przeprowadzane są w placówkach zazwyczaj we wrześniu i w październiku. Najmłodsze dzieci, które przechodzą adaptację (trzylatki w przedszkolu, pierwszoklasiści w szkole) badane są w drugiej kolejności, tak aby mogły wcześniej oswoić się z nowym miejscem.
Więcej na ten temat przeczytasz tu:
Zwyczajowo terapeuci na początku pracy we wrześniu zbierają od rodziców podpisy z wyrażeniem zgodny na przeprowadzenie badania przesiewowego u dziecka. Warto wiedzieć, że logopeda może, ale nie musi zbierać takich zgód. W świetle prawa rodzic, który nie chce, by jego dziecko zostało przebadane przez logopedę przedszkolnego/szkolnego, powinien złożyć poświadczenie rezygnacji z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zapisując dziecko do placówki, rodzic wyraża zgodę na realizowanie przez nią pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Logopedyczne badanie przesiewowe jest wyrazem pełnienia właśnie takiej pomocy.
Co jeszcze, oprócz zgody na badanie przesiewowe, może lub powinien przygotować logopeda? Do niniejszego artykułu został zamieszczony pakiet formularzy w łatwej do edycji i indywidualizacji formie:
- „Zgoda na udział dziecka w logopedycznym badaniu przesiewowym”,
- „Przykłady opisów wyników badania przesiewowego – informacja dla rodzica”,
- „Zgoda na udział dziecka w terapii logopedycznej – płatnej/bezpłatnej, indywidualnej/w parach/grupowej”.
Więcej na temat organizacji i przeprowadzania logopedycznych badań przesiewowych przeczytasz tu:
Obejrzyj także szkolenie:
Rozpoczęcie terapii logopedycznej w placówce oświatowej
Badania przesiewowe nie odbywają się jedynie na początku roku szkolnego. Mogą być wykonywane na bieżąco, w razie potrzeby (np. na prośbę wychowawcy lub rodzica ucznia, w przypadku pojawienia się w placówce nowego podopiecznego). Organizacja terapii logopedycznej to, zwłaszcza w dużych placówkach, nie lada wyzwanie. Logopeda dostosowuje godziny, czas trwania i formy zajęć specjalistycznych do potrzeb każdego pacjenta. Wpływ mają tu różne czynniki, m.in.:
- rodzaj zaburzenia mowy,
- rodzaj zaburzeń towarzyszących zaburzeniu mowy,
- wiek dziecka,
- możliwości lokalowe (wielkość i organizacja miejsca do terapii),
- stosunek liczby dzieci potrzebujących wsparcia terapeutycznego do wymiaru czasu pracy logopedy.
W placówkach oświatowych wymaga się stworzenia regulaminu pracy w ramach terapii logopedycznej. Reguluje on między innymi zasady bezpieczeństwa podczas spotkań z logopedą, obowiązki dziecka i rodziców, formę kontaktu z logopedą czy warunki zakończenia działań terapeutycznych. Do niniejszego artykułu zostały zamieszczone przykłady takich regulaminów:
- „Przykłady regulaminu współpracy z logopedą – w przedszkolu i szkole”.
Badania przesiewowe pozwalają jedynie na zauważenie tych dzieci, które być może wymagają wsparcia w postaci terapii logopedycznej. Informacje zebrane w ramach kilkuminutowego spotkania z dzieckiem są zazwyczaj niewystarczające do zaplanowania przebiegu terapii. Wsparciem będzie przeprowadzenie podstawowego wywiadu z rodzicem. Do artykułu załączono przykłady kwestionariuszy wywiadu logopedycznego z rodzicem:
- „Przykład wywiadu z rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym/szkolnym”.
Logopedzi decydują się na różne formy dokumentowania i urozmaicania przebiegu działań terapeutycznych. Najczęściej są to:
- zeszyty – tu wklejane są kartki z ćwiczeniami, prowadzona jest korespondencja z rodzicem,
- teczki – w nich gromadzone są materiały dydaktyczne stosowane w terapii,
- książeczki – na rynku dostępnych jest wiele książek z propozycjami atrakcyjnych ćwiczeń logopedycznych. Nie każdemu pacjentowi można zaproponować wartościową pozycję. W przypadku niektórych dzieci wykorzystanie odpowiedniej książeczki (z treścią dostosowaną do wieku, rodzaju zaburzenia i etapu terapii) może okazać się dobrym wsparciem.
Do artykułu dodano wzór treści na naklejkę na teczkę/zeszyt/książkę do terapii logopedycznej. Zawiera ona m.in. informacje o dniu i godzinie terapii, możliwym sposobie konsultacji z terapeutą czy formie korzystania z danej pomocy dydaktycznej:
- „Wzory treści na naklejki na teczkę/zeszyt/książkę do terapii logopedycznej”.
Dokumentowanie pracy logopedy w placówce oświatowej
W ramach dokumentowania przebiegu swojej pracy logopeda ma za zadanie przygotować szereg dokumentów, w tym m.in.:
- sporządzić roczny plan pracy logopedy,
- uzupełnić formularz ustaleń dyrektora dotyczących form udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, okresu ich udzielania oraz wymiaru,
- sporządzić ocenę efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- przygotować sprawozdanie z pracy logopedy – I semestr, II semestr.
W niniejszym artykule zawarto przykład:
- „Planu pracy logopedy na rok szkolny”.
Więcej na temat podsumowania przebiegu terapii dziecka przeczytasz tu:
Podsumowanie terapii logopedycznej przed wakacjami – opinia dotycząca zajęć krok po kroku