Profilaktyka zaburzeń słuchu w kontekście narażenia na hałas

Dodano: 24 kwietnia 2023
hałas

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących i obchodzony był po raz pierwszy w 1995 roku. W Polsce obchody zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Dzień ten przypada na 25 kwietnia lub ostatnią środę kwietnia.

Profilaktyka zaburzeń słuchu w kontekście narażenia na hałas

Hałas jest niebezpieczny                   

Warto zastanowić się nad poziomem natężenia hałasu, który towarzyszy nam podczas codziennych czynności i jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie. Skutków przebywania w hałasie nie zauważa się od razu. Konsekwencją długotrwałej ekspozycji na wysokie natężenie dźwięku są rozległe problemy zdrowotne i zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka. Tracimy cenną ciszę, a to właśnie w ciszy mózg ludzki pracuje najefektywniej. Na negatywne konsekwencje przebywania w głośnym otoczeniu narażeni są szczególnie ludzie, pracujący w górnictwie, przemyśle budowlanym, stoczniowym, motoryzacyjnym, w zakładach przemysłowych i przetwórczych, w centrach handlowych i miejscach rozrywki oraz w placówkach oświatowych.

Czym jest hałas?

Hałas to drgania akustyczne o wysokiej intensywności, odczuwane jako nieprzyjemne i stresujące. Jest nie tylko drażniący, ale może powodować fizyczny ból, a także uszkodzenie słuchu. Hałas można zdefiniować jako uciążliwy dźwięk, chociaż odczuwanie dźwięków jako dokuczliwe jest sprawą indywidualną. Przyjmuje się, że dźwięk o natężeniu powyżej 65-70 decybeli utrudnia pracę, naukę, koncentrację, wypoczynek, a także sen. Może stać się przyczyną uszkodzenia słuchu, bólu głowy, bezsenności, zaburzeń pracy serca, oddychania, a nawet trawienia. Przebywanie w hałasie powoduje, że jesteśmy zestresowani, nerwowi i przewrażliwieni.

W Unii Europejskiej hałas uznawany jest za drugi, po zanieczyszczeniu powietrza, najważniejszy czynnik, stanowiący zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Co możemy zrobić, aby zminimalizować skutki nadmiernego hałasu?

Wśród działań mających na celę ochronę słuchu można wymienić m.in.:

- stosowanie stoperów i słuchawek ochronnych w miejscu pracy o podwyższonym poziomie hałasu, 

- słuchanie TV i radia na możliwie najcichszym poziomie, unikanie słuchania muzyki przez słuchawki,

- unikanie przebywania w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest wysokie np. galerie handlowe, koncerty,

- nabranie nawyku utrzymywania głośności mówienia na komfortowym poziomie. Warto pamiętać, że rozmówcy odruchowo dostosowują poziom głośności swojej mowy do innych uczestników konwersacji,

- organizowanie w planie dnia czasu na odpoczynek w ciszy w celu zrównoważenia negatywnych skutków przebywania w hałasie.

 

Jak dbać o profilaktykę słuchu dziecka? Miejsca ciszy

Warto uczyć dzieci dbałości o higienę słuchu. Poprzez zabawy słuchowe dziecko może nauczyć się cenić możliwości, jakie daje zdrowy słuch. Uświadomienie konsekwencji przebywania w hałasie pomoże dziecku zrozumieć przyczynę odczuwanego niekiedy dyskomfortu. Wprowadzenie do planu dnia korzystnych nawyków (takich jak odpoczynek i nauka w ciszy, ograniczenie słuchania przez słuchawki czy unikanie częstego i długiego przebywania w miejscach głośnych) zaprocentuje w przyszłości umiejętnością skutecznego zadbania o słuch fizyczny i dobre samopoczucie.

W placówkach oświatowych, szczególnie dużych szkołach, praktykuje się tworzenie tzw. strefy ciszy – miejsca, w którym uczniowie mogą odpocząć od hałasu.

Nadmierny hałas powoduje stres

Dzieci przeciążone hałasem w szkole, na ulicy i w domu mogą być płaczliwe, nerwowe, rozdrażnione, a nawet agresywne. Hałas odczytywany jest przez mózg człowieka jako sygnał, informujący o niebezpieczeństwie. W odpowiedzi na wysokie natężenie dźwięku aktywowana zostaje praca ciała migdałowatego (tryb walki lub ucieczki). Gdy hałas jest nam wcześniej nieznany, zwiększa się produkcja adrenaliny, a nagły i niespodziewany dźwięk o natężeniu ponad 120 dB powoduje wyrzut kortyzolu. Gdy ekspozycja na hałas jest długotrwała i regularnie się powtarza, układ limbiczny staje się nadwrażliwy. Obniża się zdolność koncentracji i zwiększa liczba reakcji impulsywnych, a nawet agresywnych. Nadmiar hałasu i bodźców słuchowych wpływa negatywnie na funkcjonowanie kory przedczołowej mózgu, która odpowiada m.in. za rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji czy hamowanie niewłaściwych zachowań.                                         

Na podstawie:

gios.gov.pl/pl/aktualnosci/839-miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-zagrozenia-halasem-2 (dostęp 27.03.2023)

Konsekwencje długotrwałego hałasu youtube.com/watch?v=g_UBKYVUya0 (dostęp 27.03.2023)

wfosigw.lodz.pl/aktualnosci/611-miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-zagrozenia-halasem (dostęp 27.03.2023)

laboratoria.net/pl/artykul/Ha%C5%82as%20i%20jego%20wp%C5%82yw%20na%20%C5%BCycie%20cz%C5%82owieka;26785.html

Autor:                                                                                               autor: Joanna Szoła

„TO, ŻE MILCZĘ, NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA”. KOMUNIKACJA WSPOMAGAJĄCA I ALTERNATYWNA (AAC)

„TO, ŻE MILCZĘ, NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA”. KOMUNIKACJA WSPOMAGAJĄCA I ALTERNATYWNA (AAC)
Sprawdź »