20 marca – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Od 2007 roku dzięki inicjatywie Światowej Federacji Dentystycznej obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ stanu zdrowia jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. W Polsce pieczę nad wydarzeniem pełnią Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.
20 marca – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Jama ustna a choroby
Organizm człowieka stanowi całość. Zaniedbania pojedynczych jego części wpływają na kondycję pozostałych. Zapalenie przyzębia grozi stanem zapalnym organizmu. Wpływa też na przebieg chorób ogólnoustrojowych. Zaniedbania w obrębie jamy ustnej prowadzić mogą nawet do pojawienia się chorób nowotworowych oraz choroby naczyniowo-sercowej. Brak higieny wpływa też negatywnie na przebieg cukrzycy oraz może powodować zapalenia centralnego układu nerwowego, a w konsekwencji podnosić ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję.
Higiena zębów mlecznych
Ze względu na swoją budowę – bardziej nieregularna powierzchnia, cieńsze szkliwo, mniejszy stopień zmineralizowania – zęby mleczne są bardziej niż zęby stałe narażone na próchnicę. Zaniedbanie higieny i zdrowia pierwszych zębów dziecka może przyczynić się m.in. do:
- przedwczesnej utraty „mleczaków” a w konsekwencji utraty warunków dla prawidłowego rozwoju artykulacji,
- wzrostu w organizmie liczby szkodliwych bakterii. Mikroorganizmy z jamy ustnej dostają się do krwioobiegu. To z kolei może mieć wpływ na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia,
- bólu zębów, który utrudnia prawidłowe żucie pokarmów, a tym samym powoduje bóle brzucha, biegunkę czy niestrawność,
- przeniesienia się bakterii na – dopiero co wyrżnięte – zęby stałe.
Próchnica a ciąża
Ciąża znacznie osłabia organizm matki, powoduje odwapnienie. Zęby stają się podatniejsze na próchnicę. Stan zdrowia jamy ustnej matki może wypływać na pojawienie się wczesnej próchnicy u dzieci. Zaleca się więc, by kobieta w okresie ciąży odbyła profilaktyczną wizytę w gabinecie stomatologicznym oraz poddała się leczeniu dentystycznemu, jeśli takiego wymaga jej stan uzębienia. Nie zaleca się brania do ust smoczka dziecięcego, gdyż bakterie znajdujące się w jamie ustnej matki, mogą wówczas zostać przeniesione do jamy ustnej dziecka.
Profilaktyka stanu zdrowia jamy ustnej
Chorobom w obrębie jamy ustnej można zapobiegać poprzez:
- mycie zębów nie rzadsze niż 2 razy dziennie i nie krótsze niż 2 minuty;
- masowanie dziąseł pod odpowiednim kątem i wymiatanie resztek pokarmowych oraz szczotkowanie języka, w celu uniknięcia halitozy;
- używanie nici dentystycznych, które czyszczą przestrzenie międzyzębowe;
- wybieranie szczoteczek o gęstym i miękkim włosiu i past zawierających fluor;
- płukanie jamy ustnej bezalkoholowymi płynami;
- wypijanie po posiłku połowy szklanki wody lub żucie gumy, która zwiększa produkcję śliny, co wyrównuje poziom pH w ustach;
- wizyty profilaktyczne u stomatologa nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
Na podstawie:
pts.net.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-2021-zeby-cialo-i-pandemia/ (dostęp dn. 28.02.2023)
shop-dent.pl/pl/blog/20-marca-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-zdazyc-przed-prochnica-1582209817.html dn. (dostęp 28.02.2023)