Aktualny

"Pofalowany" język a wady wymowy

Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Dodano: 20 maja 2025
wady wymowy

Proszę o informację na temat języka, którego boki są pofalowane (wygląda jak falbanka). Jaki ma to wpływ a wadę wymowy? Do jakiego specjalisty należy się udać w tej sprawie?

"Pofalowany" język a wady wymowy

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jako najczęściej spotykane wymieniamy:

  • wadę zgryzu i budowy anatomicznej/pozycji żuchwy – wąskie łuki zębowe lub nieprawidłowe ustawienie żuchwy skutkują silnym napieraniem masy języka na boczne zęby lub/i wsuwaniem się ich między zęby;
  • makroglosję – za duży język nie mieści się w obrębie łuków zębowych, jego brzegi są przygryzane;
  • parafunkcję – nawykowe przygryzanie brzegów języka (często też policzków od wewnątrz), także w wyniku stresu;
  • wymianę uzębienia na stałe – w okresie intensywnych zmian zębów mlecznych na stałe zdarza się, że napięcie w obrębie jamy ustnej jest wzmożone. Zęby docierają się, stale dopasowują do zachodzących zmian. Może to wpływać także na napięcie i pozycję języka;
  • clenching lub/i bruksizm – odcisk przypominający falę na brzegu języka może wynikać z wysokiego napięcia w jamie ustnej.

Obserwując opisane zmiany na języku należy zacząć od:

  • oceny budowy jamy ustnej (Czy dziecko jest w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe? Czy prawidłowość zgryzu budzi wątpliwości? Do rozważenia konsultacja z ortodontą);
  • oceny napięcia mięśniowego żuchwy (Czy dziecko zaciska zęby? Zgrzyta?);
  • oceny czasu trwania problemu i jego konsekwencji (Czy taka sytuacja utrzymuje się od jakiegoś czasu? Czy dziecko ma inne objawy, które mogą świadczyć o przyczynie tego stanu?).

Czy „pofalowane” brzegi języka mogą mieć wpływ na wadę wymowy?

Przyczyna takiego stanu będzie tu miała największe znaczenie. Jeśli język falisty/ząbkowany jest np. konsekwencją nieprawidłowego napięcia mięśniowego i/lub wady zgryzu – ma to istotny negatywny wpływ na jakość wymowy. Jeśli takie wzory na brzegach języka wiążą się z okresem wymiany uzębienia, są jedynie okresowe i przejściowe – nie powinny przyczynić się do powstania i utrwalenia się wady wymowy.

 

Autor: Dorota Dudzińska
Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Neurologopeda, terapeuta ręki, oligofrenopedagog, hipoterapeuta. Pracuje przede wszystkim z dziećmi (w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym). Chętnie łączy formy terapii (np. hipoterapia i logopedia, terapia ręki i logopedia), ceni holistyczne podejście do terapii podopiecznego. Pasjonatka w zawodzie z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi z dyslalią, opóźnionym rozwojem mowy, oligofazją i z całościowym zaburzeniem rozwoju. Redaktor merytoryczna recenzowanego czasopisma Strefa Logopedy.

DWULATEK U LOGOPEDY

DWULATEK U LOGOPEDY
Sprawdź »