Wynagrodzenie za nadgodziny z logopedii

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 9 listopada 2022
wynagrodzenie logopedy

Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej realizuje pensum 18/18. Dodatkowo realizuje godziny specjalistyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej z logopedii, z pensum 22 jako nadgodziny. Z jakiego pensum powinnam wypłacać stawkę za nadgodzinę - z 18 takich jak ma cały etat czy z 22 ponieważ nadgodziny realizuje typowo z logopedii?

Wynagrodzenie za nadgodziny z logopedii 

Kwestie te precyzuje regulamin wynagradzania nauczycieli przyjęty przez dany organ prowadzący. W praktyce dość często stosuje się rozwiązanie, w którym uwzględnia się pensum obowiązujące dla przedmiotu realizowanego w ramach godzin ponadwymiarowych. Zdarza się jednak także, że uwzględniane jest pensum łączone wyliczane zgodnie z art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela.

Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin (wszystkich wskazanych w pytaniu) i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe (art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela).

Decydująca jest tu więc treść regulaminu wynagradzania nauczycieli.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.) - art. 30 ust. 6, art. 42 ust. 5c 
Autor: Michał Kowalski
radca prawny
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY
Sprawdź »