Dodatek funkcyjny dla nauczycieli przedszkoli przysługuje tym nauczycielom, którym dyrektor powierzył sprawowanie opieki nad oddziałem. To, czy przysługuje on osobie, o której mowa w pytaniu zależy od tego, czy dyrektor powierzył jej opiekę nad którymś z oddziałów.
Zgodnie z §12 ust. 2 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502), dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału.
Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi, który pełni funkcję nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym - § 5 pkt 2 lit. a rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416).
Sam fakt zatrudnienia i prowadzenia zajęć w przedszkolu nie oznacza automatycznie, że nauczyciel będzie otrzymywał dodatek funkcyjny. Taki dodatek przysługuje bowiem tylko wówczas, gdy nauczycielowi powierzono funkcję nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 20219 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502 ze zm.) – § 12.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) – §5 pkt 2 lit. a
Marta Wysocka