Nie każdy człowiek potrafi w pełni wykorzystywać możliwości swojego głosu i komfortowo czuje się podczas mówienia. Logopeda ma wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu w skuteczny sposób doskonalić jakość komunikacji. Praca nie zawsze musi mieć wymiar terapeutyczny, a w dobie social mediów i powszechnego dostępu do narzędzi utrwalających wizerunek i głos wiele osób szuka odpowiedzi na pytania:
Zapraszamy do udziału w szkoleniu autorstwa Ewy Kozickiej pt. „Jak być usłyszanym i słuchanym? Sztuka wystąpień publicznych”. Ekspertka w przystępny sposób wyjaśnia, w jaki sposób i nad czym pracować, by poprawić jakość swojej komunikacji.
Związki frazeologiczne (frazeologizmy) – to utrwalone w języku związki wyrazowe, których znaczenie jest inne, niż wynika ze składających się na nie słów. Wyrażenia te mają więc charakter przenośny i nie możemy traktować ich dosłownie. Na przykład: pluć sobie w brodę, mieć z kimś na pieńku.
Zapraszamy do zabawy! Rozwiąż krzyżówkę. Wyślij hasło (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) e-mailem na adres: [email protected] do końca bieżącego miesiąca. Wygraj atrakcyjne nagrody.
Antonimy to wyrazy lub wyrażenia o przeciwstawnym znaczeniu. Antonimia zachodzi pomiędzy różnymi częściami mowy, np. gruby – chudy, zaczynać – kończyć, wada – zaleta.
Przysłowie – krótkie zdanie zaczerpnięte ze źródeł literackich lub ludowych i utrwalone w tradycji ustnej. Wyraża jakąś myśl, wskazówkę, przestrogę.
Rodzina wyrazów to grupa słów zawierających ten sam rdzeń, czyli najmniejszą, niepodzielną podstawę słowotwórczą. Rdzeń stanowi tę część wyrazów pokrewnych, z którą wiąże się lub historycznie wiązało podstawowe znaczenie. Np. dom – domek, domostwo, domownik, podomka, domator, domisko.
Połącz w pary wyrazy, które się rymują.
Zaproponuj ciąg słów, które pozwolą skojarzyć pierwszy wyraz z ostatnim. Na przykład komin – dzieci, Wigilia, Mikołaj – prezenty.
Posłuchaj lub przeczytaj treści opowiadania o żółwiu i zającu1. Odpowiedz napytania.
Znajdź i wykreśl jak najwięcej nazw państw.
W dobie dynamicznie rozwijających się mediów oraz rosnącego znaczenia komunikacji publicznej umiejętność poprawnego i wyrazistego mówienia staje się kompetencją cenioną w każdym zawodzie. Logopedzi posiadają specjalistyczną wiedzę na temat kształtowania mowy – oddechu, głosu, prozodii, artykulacji. W artykule znajdują się wskazówki metodyczne, jak wykorzystać tę wiedzę, by pomagać ludziom w komunikacji publicznej i medialnej.
Wideo z muzyką do ćwiczeń zawartych w scenariuszach zajęć w 70/2025 numerze Strefy Logopedy pt. „Rola muzyki w rozwoju i terapii mowy dziecka”.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.