Aktualny

Diagnoza w kierunku dyslalii - wytyczne

Dodano: 7 marca 2025
dyslalia

W przypadku dyslalii, tak jak i innych zaburzeń  mowy, istnieją wypracowane standardy postępowania  diagnostycznego. Szczegółowo opisują je  m.in. J. Stasiak czy G. Jastrzębowska i O. Pelc-Pękala. Najważniejsze zadanie logopedy – oprócz oczywiście  ustalenia zakresu nieprawidłowo realizowanych  głosek – to poznanie przyczyny takiego stanu,  ponieważ usunięcie jej (jeśli jest to możliwe)  jest fundamentem sukcesu terapeutycznego. 

Diagnoza w kierunku dyslalii - wytyczne

Dość  często zdarza się, że aby poznać przyczynę, konieczne  są konsultacje z innymi specjalistami, dlatego  warto przytoczyć tutaj w skrócie schemat diagnozy  wg G. Jastrzębowskiej i O. Pelc-Pękali, który zawiera  także ten etap. 

Autorki wymieniają następujące kroki w postępowaniu  diagnostycznym:

  • Określenie problemu poprzez badania wstępne  (wywiad, obserwację, orientacyjne badanie mowy)  i badania podstawowe (badanie mówienia, rozumienia,  czytania i pisania).
  • Sformułowanie hipotez. Tutaj przeprowadza się  badania uzupełniające oraz – jeśli postawiona  hipoteza nt. przyczyn zaburzenia tego wymaga –  badania specjalistyczne. 
  • Weryfikacja hipotez. Na tym etapie planuje się postępowanie  terapeutyczne, podejmuje się pracę  z pacjentem, a osiągane efekty służą do potwierdzenia  hipotezy.

 

W przypadku braku efektów należy  zweryfikować postawioną hipotezę i ustalić  nowy plan terapeutyczny28.  Wśród badań specjalistycznych autorki wymieniają:

  •  badanie audiologiczne, 
  • badanie ortodontyczne, 
  • badanie psychologiczne, 
  • badania foniatryczne lub laryngologiczne, 
  • badanie neurologiczne, 
  • badanie pedagogiczne. 

Pamiętać należy, aby badania specjalistyczne wynikały  z zaobserwowanych podczas badania diagnostycznego  problemów dziecka. Nie ma potrzeby, aby  każde dziecko kierować na badania neurologiczne  czy ortodontyczne. Może również zdarzyć się, że konieczność  przeprowadzenia takich badań wyniknie  dopiero na etapie weryfikacji hipotez.

 

Serdecznie zapraszamy na Konferencję „Mów wyraźnie – o diagnozie i terapii wad wymowy”, planowanej na 30 maja. To wydarzenie, podczas którego Uczestnicy mają szansę zdobyć wiedzę i skorzystać z porad praktycznych doświadczonych specjalistów, których wyróżnia nowoczesne podejście do logopedii. To przestrzeń dla terapeutów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i wzbogacić warsztat pracy. Zapisz się już dzisiaj! »

Autor: Barbara Dudzik
Słowa kluczowe:
dyslaliakonferencja

KRÓLOWA NA TRASIE – GŁOSKA [t]

KRÓLOWA NA TRASIE – GŁOSKA [t]
Sprawdź »