Terapia mowy z udziałem… konia – zalety hipoterapii logopedycznej
Hipoterapia, to atrakcyjna i popularna forma usprawniania osób z różnego rodzaju schorzeniami. W ośrodkach specjalizujących się w prowadzeniu zajęć hipoterapeutycznych można spotkać hipoterapeutę-fizjoterapeutę, hipoterapeutę-psychologa i m.in. hipoterapeutę-logopedę. Hipoterapię i logopedię można połączyć i uzyskać dobre rezultaty w usprawnianiu szeroko rozumianej komunikacji m.in. osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej czy niepełnosprawnością ruchową. »
Profilaktyka zaburzeń słuchu w kontekście narażenia na hałas
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących i obchodzony był po raz pierwszy w 1995 roku. W Polsce obchody zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Dzień ten przypada na 25 kwietnia lub ostatnią środę kwietnia. »
Już w niedzielę - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!
Już w najbliższą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. »
Opinia logopedyczna dla pacjenta ze spektrum autyzmu
Opinia logopedyczna dotycząca stanu rozwoju mowy, języka i komunikacji dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD - ang. autism spectrum disorder) powinna być poprzedzona rzetelną oceną funkcjonalną stanu mowy podopiecznego. Wskazuje to na konieczność ścisłej współpracy z rodzicami dziecka i, jeśli możliwe, konsultacji z innymi specjalistami (np. wchodzącymi w skład zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, powołanego w placówce oświatowej na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego). Ważne, aby logopeda tworzący dokument, pamiętał o holistycznym spojrzeniu na pacjenta, ale bez wychodzenia poza zakres swoich kompetencji zawodowych. »
Opieka logopedyczna nad pacjentem w śpiączce (18.04. Dzień Pacjenta w Śpiączce)
Termin śpiączka (łac. coma) staje się jednoznaczny z utratą przytomności. Wiąże się ona z brakiem możliwości reakcji na bodźce zewnętrzne, a także wewnętrzne potrzeby człowieka. Jest swego rodzaju brakiem, zaburzeniem świadomości samego siebie, jak i otoczenia. To, co różni śpiączkę od snu, to fakt, iż nie da się z niej wybudzić. Przyczynami wystąpienia długotrwałego stanu nieprzytomności, który trwa dłużej niż 28 dni od incydentu mózgowego, (RCP 2020) mogą być: urazy, infekcje centralnego układu nerwowego, zaburzenia metaboliczne, niedotlenienia i krytyczny spadek ciśnienia krwi, zatrucia lekami oraz zaburzenia psychiczne (Mirończuk, Kwiatkowska 2013, s. 7). »
Już w maju specjalny numer jubileuszowy!
Miło nam poinformować, że już w maju przekażemy Państwu jubileuszowy 50. numer Strefy Logopedy. Jego wydanie zdecydowaliśmy się uczcić poprzez opracowanie unikatowego tematu – zaburzenia mowy w wyniku rzadko spotykanych chorób i zaburzeń. Temat trudny, poszerzający zakres naszych działań diagnostyczno-terapeutycznych, towarzyszących nam w codziennych czynnościach specjalistycznych, ale niezmiernie ważny i potrzebny. Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: „Choroby rzadkie to bardzo rzadko występujące schorzenia, uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu, w około połowie ujawniają się w wieku dziecięcym. Ze względu na rzadkość występowania, trudności w rozpoznawaniu i brak świadomości społecznej, wiedza o tych chorobach była dotychczas niewielka. Dotychczas wykryto ponad sześć tysięcy rzadkich chorób, a nowe choroby są regularnie opisywane w literaturze medycznej. Cierpi na nie od 6% do 8% populacji. W ślad za definicją chorób rzadkich zalecaną w Unii Europejskiej schorzenie uznaje się w Polsce za chorobę rzadką, jeśli dotyka ona nie więcej niż 5 na 10.000 osób. Uwzględniając polskie dane demograficzne, okazuje się, że na choroby rzadkie w Polsce cierpi od 2,3–3 mln osób”. (fragment wstępu do nr 50 napisany przez dr nauk humanistycznych Annę Walencik-Topiłko). Zapraszam do lektury! »
Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło na swojej stronie kalendarz roku szkolnego 2023/2024 r. W tym roku rozpoczęcie roku będzie dopiero 4 września! Szczegóły w artykule.
Przedstawiamy nasz Kreator Kart Pracy!
Przedstawiamy nasz Kreator Kart Pracy, czyli narzędzie do tworzenia autorskich materiałów dydaktycznych. Jeśli chciałbyś samodzielnie tworzyć pomoce naukowe i zależy Ci na stosowaniu innowacyjnych rozwiązań w swojej pracy, to ten program jest właśnie dla Ciebie! »
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »