ORALNOŚĆ WTÓRNA

Justyna Reneteau

Autor: Justyna Reneteau

Dodano: 28 października 2023

Oralność wtórna 2 rozpoczyna się w 6.–8. miesiącu życia wraz z wynikającymi ze wzrostu zmianami anatomicznymi (wydłużenie szyi, obniżenie krtani, powiększenie jamy ustnej, gardła) i neurologicznymi (coraz większa dobrowolna kontrola ruchów języka). Te zmiany anatomiczne i neurologiczne powodują, że niemowlę przestaje ssać łyżeczkę i zaczyna dobrowolnie kontrolować przyjmowanie pokarmu. W niniejszym artykule wyszczególniono etapy dojrzewania oralności, istotne z punktu widzenia karmienia, ale także wymiaru psychologicznego oraz komunikacyjno-językowego. Wiedza na ten temat jest niezbędna do zrozumienia przyczyn problemów, które mogą pojawić się w wyniku przedwczesnego porodu lub choroby genetycznej.

Pozostało jeszcze 99% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto a otrzymasz m.in.:

  • praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w prowadzeniu skutecznej terapii logopedycznej, nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach
  • atrakcyjne graficznie materiały – gry, historyjki obrazkowe, scenariusze i karty pracy
  • dostęp do E-szkoleń
  • zaproszenia na certyfikowane webinaria
  • dostęp do E- mailowej poradni – konsultacje z doświadczonym logopedą
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Justyna Reneteau

Autor: Justyna Reneteau

doktor, logopeda dwujęzyczny (polski, francuski), nauczyciel akademicki. Pracuje na oddziale neonatologii i pediatrii wspierając prawidłowy rozwój karmienia u wcześniaków urodzonych po 24. tygodniu ciąży oraz u noworodków i niemowląt. Jest członkiem grupy wielodyscyplinarnej, której celem jest badanie rozwoju dzieci urodzonych jako ekstremalnie skrajne wcześniaki (od urodzenia do siedmiu lat). Prowadzi szkolenia dla personelu szpitalnego oraz rodziców dzieci z pediatrycznymi zaburzeniami karmienia. Uczestniczy w konferencjach międzynarodowych i jest członkiem francuskiej logopedycznej grupy badawczej Société Universitaire de Recherche en Orthophonie. W Polsce i we Francji publikuje artykuły na temat diagnozy i terapii dzieci dwujęzycznych oraz wcześniaków.
Słowa kluczowe:
logopedanoworodek

„TO, ŻE MILCZĘ, NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA”. KOMUNIKACJA WSPOMAGAJĄCA I ALTERNATYWNA (AAC)

„TO, ŻE MILCZĘ, NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA”. KOMUNIKACJA WSPOMAGAJĄCA I ALTERNATYWNA (AAC)
Sprawdź »