Cel: Utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego – ćwiczenia dykcji, różnicowanie wymowy głosek trzech szeregów.1. Przeczytaj lub powtórz (po dwa wersy) wierszyki.2. Dopasuj obrazek odpowiednio do treści wiersza.
Cel: Utrwalanie wymowy głosek szumiących – ćwiczenia dykcji, różnicowanie wymowy głosek trzech szeregów.1. Przeczytaj lub powtarzaj (po dwa wersy) wiersze o żabach i sznurowadłach.2. Wyjaśnij własnymi słowami, jak rozumiesz sformułowania (związki frazeologiczne) „zalewać się żółcią” i „szukać dziury w całym”.3. Wykonaj w ramce ilustrację do wybranego wiersza.
Cel: Utrwalanie i kontrola wymowy głosek szeregu szumiącego w mowie – dialog spontaniczny.
Gdy świat stanął na głowie, okazało się, że taka sytuacja ma swoje dobre strony. Oglądamy na zdjęciach przejrzyste kanały Wenecji, gdzie powróciły ryby, a nasze rodzime sarny i jelenie postanowiły wyjadać skrzętnie posadzone na miejskich skwerach bratki i stokrotki :)
Osoby niepełnosprawne intelektualnie komunikują się na miarę swoich możliwości psychofizycznych. Dowiedz się, w jaki sposób niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym wpływa na rozwój komunikacji. Poznaj możliwości poznawcze, społeczne i językowe dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym. W artykule m.in.:• Jaki jest rozwój umiejętności poznawczych dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniuumiarkowanym?• Jakie są możliwości komunikacyjne osoby niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym?
Drodzy moi, wiemy doskonale jaką mamy sytuację w kraju i co dzieję się na świecie, nie ma co tu zastanawiać się czy warto otwierać w tym czasie gabinety, odpowiedź myślę że każdy z nas zna doskonale i wie co robić. Sytuacja jest niewesoła (eufemistycznie rzecz ujmując) i dlatego wymusza ona na wszystkich szukanie nowych rozwiązań, by kolejne tygodnie nie były „stracone” dla terapii logopedycznych, zajęć pedagogicznych etc.
Wiadomo, że w sytuacjach kryzysowych, Polak potrafi! Na pytane, czy się da - odpowiadam zdecydowanie, że tak! Rok temu zaczęłam prowadzenie konsultacji online dla tych, którzy z przeróżnych względów wziąć osobistego udziału w spotkaniu nie mogli. Wystarczył komputer z kamerą, mikrofon i prosty komunikator internetowy. Siadałam ja, pacjent o umówionej godzinie i konsultacja się odbywała. Materiały do pracy przesyłałam mailem rodzicom. Tak pracowałam zanim jeszcze wybuchła epidemia. A teraz?
Mowa bezdźwięczna jest ważnym zagadnieniem w praktyce logopedycznej. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów. Rejestrujemy ją w wypowiedziach, w pisaniu i czytaniu. Proces korygowania tej nieprawidłowości realizacji spółgłosek dźwięcznych ma odmienną i precyzyjnie określoną metodykę postępowania. Zapraszamy do lektury! Przygotowane przez nas opracowanie na temat mowy bezdźwięcznej dedykowane jest przede wszystkim naszym młodszym kolegom i koleżankom rozpoczynającym pracę w zawodzie logopedy. Przedstawione zagadnienia teoretyczne oraz propozycje ćwiczeń stanowią tylko pewien wstęp do zagadnienia. Mamy nadzieję, że będzie to materiał przydatny w procesie usprawniania dzieci, inspirujący praktyków do samodzielnych kreatywnych rozwiązań oraz zgłębiania literatury przedmiotu.
1. Wyraźne mówienie to buzi ćwiczenie
Na etapie utrwalania realizacji głosek dźwięcznych obrazki i etykiety z ćwiczeń 10 i 11 można wykorzystać do gry w memory obrazkowe, wyrazowe lub obrazkowowyrazowe. Należy jedynie skopiować podwójne komplety obrazków lub etykiet.
O współpracy z rodzicem już kiedyś było, to nie jest nowy temat. Tym razem jednak bez zbędnego słów potoku, praktycznie ułożony Kontrakt logopedy z rodzicami. Zapraszam do lektury i wykorzystania gotowego dokumentu.
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że uruchomiliśmy zapisy na I Ogólnopolską Konferencję Logopedyczną „Zaburzenia funkcji oralnych – warsztat pracy logopedy”, która odbędzie się 27 marca w Warszawie.
Pytanie: Jakie ćwiczenia stosować u pacjenta po podcięciu wędzidełka?
Pytanie: Od czego zacząć terapię u pacjenta, który zamienia szereg syczący i szumiący na ciszący?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.