Terapia miofunkcjonalna jest rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych z nieodpowiednim sposobem oddychania, chrapaniem, bezdechami, problemami z napięciem w obrębie aparatu artykulacyjnego, czy nieprawidłową wymową. Jest ona coraz popularniejszą formą oddziaływań logopedycznych u pacjentów z nieprawidłowym przebiegiem funkcji biologicznych, wadami anatomicznymi w budowie narządów mowy, nieprawidłowymi nawykami angażującymi mięśnie orofacjum.
Diagnoza miofunkcjonalna wymaga często zaangażowania licznych specjalistów, jak logopedzi, ortodonci, fizjoterapeuci, osteopaci, lekarze, czy psychologowie.
Zaburzenia miofunkcjonalne dotyczyć mogą pacjentów w każdym wieku, od noworodków po osoby dorosłe i wymagają odpowiedniej diagnozy oraz terapii. Zapraszam do lektury wydania na temat terapii miofunkcjonalnej. Teoria napisane przez specjalistę-praktyka oraz przykładowe zdjęcia z ćwiczeniami ułatwią pracę logopedy oraz dadzą wiele wskazówek jak sprawnie przeprowadzić tę terapię, by pomóc pacjentowi.
Aleksandra Rosińska - autor wydania. Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta miofunkcjonalny. Pracuje z małymi pacjentami – dziećmi od urodzenia do 7/8 r.ż., a także z dorosłymi pacjentami ortodontycznymi. Pracując w warszawskich przedszkola miała liczne okazje prowadzić i koordynować skuteczną terapię dzieci z mutyzmem wybiórczym. Jest członkiem Polskie Towarzystwa Mutyzmu Wybiórczego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas prowadzonych przez siebie szkoleń.