Już jest dostępny najnowszy numer: "Śladami głoski ś"
Oddajemy w Twoje ręce numer czasopisma, który poświęcony jest kolejnej głosce szeregu dentalizowanego – [ś]. Mamy nadzieję, że zawarte w części teoretycznej informacje, będą pomocne w poszerzaniu i usystematyzowaniu wiedzy, zaś ćwiczenia okażą się atrakcyjnym uzupełnieniem warsztatu. »
Dzieciństwo w cyfrowym świecie
Smartfony, tablety, telewizory – to mieszkańcy prawie wszystkich domów. Wielu rodzinom towarzyszą nieustannie, budzą, pomagają w myciu zębów, przypominają o ważnych wydarzeniach, stanowią tło codziennych czynności. Wydaje się, że rzeczywistość bez wysokich technologii nie istnieje, że świat analogowy zniknął wraz z pojawieniem się smartfonów i cyfryzacją kontaktów. Wielu rodziców zastanawia się, jak uchronić dzieci przed pułapkami cyfrowego świata, jak zapewnić bezpieczeństwo i dbać o prawidłowy rozwój. W dyskusjach w sieci, wypowiedziach specjalistów, programach radiowych i telewizyjnych często powtarza się hasło: media szkodzą rozwojowi dzieci. Głosom krytycznym odpowiadają zwolennicy korzystania z wysokich technologii, podając dowody anegdotyczne: „moje dziecko nauczyło się śpiewać po angielsku”; „a moje dzięki bajkom wie,skąd się bierze deszcz”; „moje ogląda dobranockę przed snem i przesypia całe noce”. Chciałabym, żebyśmy rozumieli, na czym ten negatywny wpływ na rozwój polega, by ogólne hasła zostały poparte wiedzą na temat skutków nadużywania wysokich technologii i wczesnej ekspozycji na media. »
Odmowa realizacji nauczania indywidualnego w trakcie nauki zdalnej
Czy w zawiązku z ograniczeniem pracy szkół z powodu COVID organ prowadzący może odmówić przyznania godzin nauczania indywidualnego rodzicowi ucznia niepełnoletniego/pełnoletniemu uczniowi, który posiada orzeczenie poradni ze wskazaniem do nauczania indywidualnego? Organ prowadzący uważa, że przy zdalnym kształceniu nie ma sensu wydatkowania środków na takie kształcenie. Bardzo proszę o podstawę prawną. »
Radykalne zmiany w egzaminach zewnętrznych w 2021 r.
Dnia 16 grudnia podpisane zostało rozporządzenie wprowadzające duże zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych, o których mowa była już od dłuższego czasu i towarzyszyło im wiele spekulacji. Zgodnie z zapowiedziami - zmiany są radykalne i wynikają z istniejącej sytuacji pandemii, która utrudnia przygotowania do tych ważnych egzaminów. »
Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
Od początku kwietnia 2020 r. 11-letnia dziewczynka przebywa na Oddziale Hematologii Szpitala Klinicznego w Zabrzu z rozpoznaniem ostrej białaczki limfoblastycznej. Końcem kwietnia, na skutek powikłań doznała wstrząsu, po którym trafiła na oddział intensywnej terapii, gdzie przebywała przez miesiąc. Po wybudzeniu nie odzyskała świadomości. Od czerwca nadal jest leczona na Oddziale Hematologii w związku z chorobą zasadniczą. W ubiegłym tygodniu doszło do dwóch napadów padaczkowych. Zosia początkowo lizała lizaka. Teraz nie chce otworzyć ust. Karmiona jest pozajelitowo za pomocą PEG-a. Buzię otwiera podczas ziewania i gdy pojawią się silne bodźce, np. wizyta ulubionego kuzyna. Lekarze twierdzą, że Zosia nadal może być w śpiączce, stąd skierowanie do fundacji ,,Budzik''. Moje pytanie brzmi: dlaczego dziewczynka nie otwiera ust? Z czym to może być związane? Sporadycznie przełyka małą ilość śliny. Cały czas towarzyszy jej ślinotok. »
Organizacja zajęć logopedycznych w czasie epidemii
Charakter pracy logopedy często wyklucza możliwość zachowania bezpiecznej odległości między uczniem i nauczycielem. Z całą pewnością nie jest także możliwe pracowanie w maseczce. Jak zatem organizować zajęcia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo tak nauczycielowi, jak i dzieciom i młodzieży? »
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »