Oddelegowanie logopedy do prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego w wakacje
Czy w okresie wakacji dyrektor przedszkola może oddelegować osobę zatrudnioną jako logopeda posiadającą kwalifikacje nauczyciela wychowania przedszkolnego do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych (dyżur w grupie zgodnie z wymiarem czasu pracy logopedy)?
Oddelegowanie logopedy do prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego w wakacje
Logopeda nie może zostać oddelegowany do prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego. Przedszkole jest placówką nieferyjną i prowadzi działalność w ciągu całego roku szkolnego. Zajęcia wychowania przedszkolnego mogą realizować tylko nauczyciele, którzy mają do tego odpowiednie przygotowanie.
Jeśli natomiast logopeda posiada odpowiednie kwalifikacje, to zmiana stanowiska (logopeda/nauczyciel wychowania przedszkolnego) wiąże się ze zmianą warunków pracy, co wymaga zmian w umowie o pracę.
Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli, przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Zatem okres wakacji jest „normalnym” trybem pracy przedszkola. Nie ma zatem podstaw do tego, aby osoba zatrudniona na stanowisku logopedy mogła realizować zadania nauczyciela, w szczególności w innym wymiarze zajęć niż ustalony dla stanowiska, na którym ma realizować zajęcia.
Ponadto, w wykazie zajęć prowadzonych przez logopedów (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami) nie wskazano możliwości prowadzenia zajęć wychowania przedszkolnego.
Należy też wziąć pod uwagę, że proponowane w pytaniu rozwiązanie wiążę się z innym zakresem zadań, ze zmianą stanowiska i wymiaru zajęć, na czas określony, co oznacza, że zmiana ta powinna być dokonana w trybie zmiany umowy o pracę (porozumienia zmieniającego).
Kluczowe w opisanej sytuacji są względy formalne, które z uwagi na wymogi bezpieczeństwa dzieci podczas zajęć, powinny być spełnione.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U.2023.2736 tekst jedn.) - § 12 ust. 1.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji I Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz.U.2022.1610) - § 3 ust. 1.