Cel: Doskonalenie oddychania dynamicznego, wydłużanie faz oddechowych.
Cel: Doskonalenie umiejętności gospodarowania powietrzem, pogłębianie i wydłużanie faz oddechu.
Cel: Usprawnianie policzków, warg i pierścienia zwierającego gardło.
Cel: Doskonalenie umiejętności kierowania i kontrolowania strumienia wydychanego ustami powietrza.
Cel: Uprawnianie mięśni podniebienia miękkiego i zwieracza gardłowego.
Cel: Doskonalenie artykulacji samogłosek.
Cel: Doskonalenie i różnicowanie siły i kierowania strumienia powietrza przez usta.
Cel: Utrwalanie prawidłowej wymowy głosek wargowych [b] i [p] w sylabach.
Cel: Utrwalanie prawidłowej wymowy głosek [ś, ź, ć, ʒ́] w wyrazach.
Cel: Utrwalanie prawidłowej wymowy głosek [s, z]. Wydłużanie fazy wydechowej. Doskonalenie słuchu fonemowego.
Dziś, tzn. 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi.
Onomatopeje w sposób naturalny i łatwy potrafią wyrazić otaczające nas zjawiska dźwiękowe. Są pierwszymi, naturalnymi słowami dziecka, powiązanymi z określonym znaczeniem. Dziecko wsłuchuje się w dźwięki otaczającego świata, a następnie próbuje je naśladować. Posługiwanie się wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi stanowi etap rozwoju werbalnych kontaktów dziecka z innymi ludźmi. Zabawy z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi wyzwalają spontaniczne reakcje dziecka do nadawania sensu dźwiękom językowym. Onomatopeje występują we wszystkich językach świata. Są pierwszymi słowami małego dziecka, które pozwalają na komunikację werbalną z otoczeniem. Przez pewien okres funkcjonują w języku dziecka prawidłowo rozwijającego się. Następnie (około drugiego roku życia) są wypierane przez wyrazy słownikowe. Bardzo ważne i pomocne jest też stosowanie ich w terapii logopedycznej.
Zespół Dandy’ego-Walkera jako pierwsi opisali neurochirurdzy Walter E. Dandy oraz Arthur E. Walker. Zespół wiąże się z całkowitym lub częściowym zanikiem robaka móżdżku, torbielowatym poszerzeniem komory IV oraz poszerzeniem tylnej jamy czaszki19. Nieprawidłowa budowa anatomiczna tylnego dołu czaszki może powodować zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, a w konsekwencji rozwijające się wodogłowie obturacyjne, obserwowane w większości przypadków tego zespołu20. O postawieniu diagnozy decydują wyniki badań neuroobrazowych. Współczesna technika diagnostyki prenatalnej pozwala na wykrycie zaburzenia rozwoju już w życiu płodowym. Około 20. tygodnia życia płodu w badaniu USG można zdiagnozować poszerzenie układu komorowego, a później zmiany w budowie tylnej jamy czaszki21. Zespół Dandy’ego-Walkera to rzadka wada wrodzona. Występuje z częstotliwością od 1:25 000 do 1:35 000 porodów22. Według analizy częstotliwości występowania zespołu w aspekcie płci w różnych źródłach wyniki są niespójne. Niektóre badania podają, że prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu jest takie samo u mężczyzn i kobiet. Inne badania wskazują na częstsze występowanie tego zespołu u kobiet23.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [r] w wyrazach.Polecenie:1. Znajdź na ilustracji 12 ukrytych liter R lub r.2. Wytnij zamieszczone na dole strony słowa. Przyklej je w odpowiednich miejscach. Nazwij wskazane strzałkami przedmioty na obrazku.
Już w listopadzie, specjalnie dla naszych Czytelników odbędzie się darmowy czat na żywo! Juz teraz mozna zadawać swoje pytania!
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.