E-recepta od pielęgniarki – czy działa tak samo?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 29 maja 2023
E-recepta od pielęgniarki – czy działa tak samo?

Elektroniczna recepta (inaczej e-recepta) może zostać wystawiona nie tylko przez lekarza, ale i przez pielęgniarkę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Jak zamówić receptę online? Czy taki dokument działa tak samo, jak w przypadku wystawienia przez lekarza? Odpowiadamy na pytania.

E-recepta od pielęgniarki – czy działa tak samo?

Elektroniczna recepta — co to takiego?

Elektroniczna recepta, zwana także e-receptą, to dokument wystawiany drogą elektroniczną, w zastępstwie dla tradycyjnej, papierowej recepty. E-recepta zawiera, podobnie jak zwykła recepta, informacje o przepisanym leku, jego dawce i sposobie stosowania. Znajdują się na niej także dane lekarza oraz 4-cyfrowy kod potrzebny do odbioru przepisanych leków w aptece.

E-recepta wiąże się z wieloma zaletami. Do jej wystawienia nie jest wymagana fizyczna obecność pacjenta w gabinecie, rozwiązanie to jest także bardziej ekologiczne, ponieważ nie wymaga papieru. Elektroniczna recepta jest bezpieczna, ponieważ minimalizowane jest ryzyko utraty lub zniszczenia tradycyjnej recepty. To także bardzo wygodny sposób na uzyskanie niezbędnych leków, ponieważ pacjent musi podać w aptece jedynie kod.

Jak zamówić receptę online?

Jak zamówić receptę online? W tym celu wystarczy skorzystać z usług platformy medycznej, która umożliwia pacjentom kontakt z lekarzem i wystawienie e-recepty na odległość. Prośbę o wystawienie e-recepty można złożyć np. za pośrednictwem strony Nasza Recepta. Po kliknięciu w przycisk „Zamów teraz” i wypełnieniu krótkiego formularza pacjent jest zapisywany na konsultację z lekarzem i następnie wystawiana jest recepta elektroniczna.

Jakie pytania może zawierać formularz, który trzeba uzupełnić przed otrzymaniem elektronicznej recepty? Podmiot medyczny może poprosić o udzielenie informacji na temat: 

  • alergii na niektóre substancje czynne,
  • potrzebnych leków (ich nazwy oraz ilości opakowań),
  • przebytych operacji;
  • stanu fizjologicznego (w przypadku kobiet),
  • zaobserwowanych objawów, które uzasadniają stosowanie danego leku,
  • zdiagnozowanych chorób przewlekłych.

W sytuacji, gdy lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta lub zasadności stosowania danego preparatu, umawiana jest dodatkowa konsultacja zdalna.

W niektórych sytuacjach elektroniczna recepta nie może zostać wystawiona. Lekarz może odmówić wypisania e-recepty wtedy, gdy stwierdzono wyraźne przeciwwskazania do stosowania danego leku, np.:

  • u pacjenta wystąpiła nadwrażliwość na substancję czynną zawartą w leku;
  • pacjent choruje na schorzenie, które stanowi przeciwwskazanie do stosowania danego leku (np. choroby nerek lub wątroby);
  • pacjent jest uzależniony od alkoholu, co może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zastosowaniu danego leku.

W takich przypadkach zwykle zalecana jest dodatkowa konsultacja celem dobrania zamiennika dla danego leku lub dosłanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.

Jak działa e-recepta wystawiona przez pielęgniarkę?

Elektroniczna recepta może zostać wystawiona także przez pielęgniarkę w sytuacji, gdy pacjent stosuje dany lek stale i potrzebuje nowego opakowania, zatem wizyta u lekarza nie jest konieczna. Z e-recepty wystawionej przez pielęgniarkę może skorzystać także pacjent używający pasków do glukometrów, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub specjalistycznych opatrunków. Natomiast bez konsultacji z lekarzem nie jest możliwe uzyskanie recepty na leki zawierające substancje czynne o silnym lub psychotropowym działaniu.

Jak zrealizować elektroniczną receptę?

Realizacja elektronicznej recepty nie jest skomplikowana. Po wizycie u lekarza lub otrzymaniu e-recepty od pielęgniarki pacjent otrzymuje kod do przekazania w aptece. Po potwierdzeniu tożsamości pacjenta (służy do tego numer PESEL) i weryfikacji dostępności leku, farmaceuta wydaje dany produkt leczniczy. Leki można zamówić także zdalnie i następnie odebrać w dedykowanym punkcie odbioru leków. W sytuacji, gdy pacjent nie pamięta kodu e-recepty, może sprawdzić w każdej chwili potrzebny numer, wystarczy otworzyć wiadomość SMS lub e-mail albo zalogować się na swoje konto IKP.

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY
Sprawdź »