Cel: Rozwijanie świadomości fonologicznej, kształtowanie percepcji słuchowej – rozpoznawanie rymów, utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [r].
Cel: Utrwalenie prawidłowej wymowy głoski [r] w różnych pozycjach wokalicznych oraz sąsiedztwach fonetycznych, doskonalenie percepcji wzrokowej, usprawnianie grafomotoryki.
Cel: Nauka czytania metodą sylabową, utrwalanie wymowy głoski [r] w różnych pozycjach w wyrazie.
Z okazji tego święta zapraszam do lektury tematu z serii:
Czy wiesz, że…
Jestem wychowawcą w oddziale przedszkolnym i jednocześnie logopedą po studiach podyplomowych. Ostatnio mama mojego ucznia powiedziała mi, że syn jest po terapii logopedycznej, ale "r" będzie wymawiał gardłowo. Pani logopeda powiedziała, że taki będzie jego urok, ponieważ trudno było im wywołać dziąsłowo. Moja koleżanka z pracy, również logopeda powiedziała mi, że teraz jest to dopuszczalne, mnie uczono inaczej. Chyba, że coś mi umknęło, ale jestem po studiach podyplomowych, a to nie to samo co pięcioletnie studia logopedyczne. Proszę o odpowiedź w tej kwestii, czy zachęcać mamę do ćwiczeń czy rzeczywiście zostawić tak jak jest realizowane?
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [r] w wyrazach i wyrażeniachPolecenie: Dopasuj nazwy części roweru. Wpisz słowa zawarte w chmurze w odpowiednie miejsca.
Zapraszamy do obejrzenia nowego, certyfikowanego szkolenia o rotacyźmie. Autorką szkolenia jest pani Paulina Grzebalska - neurologopeda, logopeda, provider – terapeuta Johansen IAS, polonista, pedagog pracy.
Wśród logopedów opinie na temat stosowania wibratora logopedycznego są podzielone. Niektórzy sięgają po to narzędzie bardzo chętnie. Inni używają go w ostateczności. Wibrator logopedyczny najczęściej jest stosowany do stymulacji wibracji języka podczas wywoływania głoski [r]. Rodzaj wibratora, który, moim zdaniem, się sprawdza podczas pracy nad artykulacją głoski [r] to tzw. rerek. Jest to narzędzie składające się z trzonu, którego amplituda wynosi 0,6 cm, oraz miękkiej lub twardej łopatki/ łyżeczki z tworzywa. Zasilane jest baterią 1,5 Volt. Jest skutecznym źródłem rezonansu mechanicznego, dzięki któremu można wywoływać bierne wibracje języka i wywoływać prawidłową artykulację głoski [r].
Ponadto w treści artykułu zaprezentowano sposoby wywoływania głoski [r] oraz etapy terapii rotacyzmu ze szczególnym zwróceniem uwagi na etap przygotowawczy. Dopełnienie tekstu stanowią karty pracy, porady, plakaty i gra.
W grudniu oddamy w Twoje ręce czasopismo, którego treść poświęcona jest reraniu. Niniejszy numer otwiera cykl numerów, których tematem będzie terapia rotacyzmu. Mamy nadzieję, że zawarte w części teoretycznej informacje, będą pomocne w poszerzaniu i usystematyzowaniu wiedzy, zaś ćwiczenia okażą się atrakcyjnym uzupełnieniem warsztatu.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.