Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ] w izolacji. Utrwalanie znajomości wzoru litery dz.
Głoski [z] i [ʒ] pozostają w cieniu swoich bezdźwięcznych odpowiedników z szeregu zwanego potocznie „syczącym”, czyli [s] oraz [c]. W opracowaniach dotyczących wspomnianych głosek zamieszczane są liczne informacje o sposobach wywoływania [s] i [c], głoski [z] i [ʒ] zaś opisywane są mniej dokładnie, z adnotacją, że ich pojawienie się zazwyczaj następuje samoistnie, po opanowaniu głosek pierwszych w szeregu1. I chociaż faktycznie często tak się zdarza, warto tym dwóm dźwiękom mowy poświęcić nieco więcej uwagi.
W 65. numerze naszego miesięcznika zapraszamy do zgłębienia wiedzy na temat dwóch głosek tzw. szeregu syczącego – [z] oraz [ʒ]. W teoretycznej części czasopisma autorka Malwina Wilczyńska udziela odpowiedzi m.in. na pytania:
W terapii wymowy tzw. trzech szeregów logopedycznych zazwyczaj najwięcej czasu poświęcamy pracy nad doskonaleniem artykulacji głosek szczelinowych oraz zwarto-szczelinowych [c ć č]. Zwarto-szczelinowe [ʒ ʒ́ ǯ], ze względu na niższą frekwencję w języku, rzadziej są opracowywane i proponowane do wykorzystania w materiałach dydaktycznych. Nie łatwo znaleźć taki zestaw wyrazów, który można zobrazować na karcie pracy.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w zdaniach prostych.Polecenie: Zgodnie z numerami zapisanymi przy zdaniach, wpisz właściwe wyrazy z ramki. Przeczytaj głośno utworzone zdania.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w śródgłosie wyrazów.Polecenie:1. Połącz parami słoiki o tych samych kolorach. Odczytaj utworzone wyrazy.2. Jeśli umiesz pisać, zapisz wyrazy w wyznaczonym miejscu.
Cel: Utrwalanie znajomości wzoru litery, utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w izolacji.Polecenie: Gdzie ukryło się dź?1. Odszukaj na ilustracji wszystkie litery dź, a następnie otocz je pętelką. Powtórz [ʒ́] tyle razy, ile liter udało ci się znaleźć.2. Pokoloruj obrazek.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w izolacji.Polecenie: Wiedząc, że dzik porusza się tylko po literach dź, zaprowadź go do lasu. Pokoloruj drogę, którą przemierza. Powtórz [ʒ́] tyle razy, ile liter spotkałeś w drodze do lasu.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w nagłosie sylab.Polecenie: Przeczytaj lub powtórz sylaby zapisane w chmurkach, a następnie odszukaj żołędzie z taką samą sylabą i połącz je z chmurkami kolorową linią.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w nagłosie sylab.Polecenie: Wycięte elementy z kolejnej strony dopasuj do wzoru. Czytaj lub powtarzaj sylaby.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w logotomach.Polecenie:1. Powtórz sylaby z głoską [ʒ́] między samogłoskami.2. Połącz kropki tak, aby powstał rysunek niedźwiadka. Powtarzaj litery alfabetu.3. Pokoloruj obrazek.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w nagłosie wyrazów.Polecenie:1. Przeczytaj lub powtórz poniżej zapisane sylaby.2. Dopisz kolejno sylaby z ramki do końcówek wyrazów napisanych na łodziach.3. Odczytaj lub powtórz wyrazy.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w nagłosie wyrazów.Polecenie: Odszyfruj wyrazy i wpisz je w wykropkowanych miejscach. Przeczytaj utworzone wyrazy
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w śródgłosie wyrazów.Polecenie:1. Poszukaj, który cień pasuje do rzeczy narysowanej na obrazku.2. Przeczytaj lub powtórz nazwy rzeczy na obrazkach.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w śródgłosie wyrazów.Polecenie:1. Nazwij przedmioty na obrazkach.2. Rozwiąż krzyżówkę.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.