Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w parach wyrazów.Polecenie: Przyjrzyj się obrazkom. Przeczytaj lub powtórz wyrażenia, a potem wklej je pod odpowiednimobrazkiem.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w parach wyrazów.Polecenie: Każdej literce odpowiada inny znak. Zapisz litery zgodnie z kodem i odczytaj wyrażenia.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w zdaniach prostych.Polecenie: Ułóż i zapisz zdania powstałe z wyrazów zapisanych w ramkach.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w zdaniach prostych.Polecenie: Chochlik drukarski zapomniał o wstawieniu odstępów między wyrazami. Podziel ciąg literna wyrazy tak, aby powstały poprawne zdania. Napisz je starannie w wyznaczonym miejscu.
Cel: Utrwalanie wymowy głoski [ʒ́] w zdaniach złożonych.Polecenie:1. Przeczytaj lub powtórz zapisane poniżej zdania.2. Wyobraź sobie urodziny Bodzia.3. Narysuj ilustracje do każdego zdania.
Głoski [ź] i [ʒ́], tuż obok głosek [ś] oraz [ć], należą do szeregu tzw. głosek ciszących. Są jednym z trzech szeregów głosek dentalizowanych. Głoski [ź] i [ʒ́] powinny pojawić się w procesie rozwoju mowy dziecka w okresie żłobkowym do końca trzeciego roku życia1. Jedną z cech artykulacyjnych powyższych głosek jest miękkość spowodowana wzniesieniem środkowej części języka ku podniebieniu.
Już w lipcu zapraszamy do lektury 28 numeru czasopisma Strefa logopedy. W tym miesiącu szczegółowo opracowany został temat diagnozy i terapii wymowy głosek [ź, ʒ́].
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.