Wyliczanie stawki za nadgodzinę pracy
Nauczycielka jest zatrudniona jako logopeda w wymiarze 5/20. Ma również kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola. Jest nauczycielką kontraktową. Jak wyliczyć jej stawkę za nadgodzinę pracy jako nauczycielka przedszkola? W mojej ocenie powinnam liczyć według pensum logopedy z umowy. Przez jaki wskaźnik mam podzielić wynagrodzenie zasadnicze?
Wyliczanie stawki za nadgodzinę pracy
Jeżeli nauczycielka zatrudniona na część etatu na stanowisku logopedy ma realizować zajęcia w grupie przedszkolnej to należy ustalić jej pensum łączone. Godziny wyliczone ponad ten wymiar będą dla nauczycielki godzinami ponadwymiarowymi.
Nauczyciel w ramach jednego stosunku pracy będzie realizował zajęcia o różnym wymiarze pensum. Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe (art. 42 ust. 5c KN).
W omawianym przypadku pensum nauczyciela przedszkola uzależnione jest od grupy z jaką prowadzi zajęcia. Znając ten wymiar należy ustalić pensum łączone (liczba godzin na stanowisku logopedy + liczba godzin na stanowisku nauczyciela przedszkola). Dopiero godziny wyliczone ponad ten wymiar będą dla nauczycielki godzinami ponadwymiarowymi.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 986) – art. 42 ust. 5c.