Aktualny

Umowa z logopedą prowadzącym terapię z dzieckiem z orzeczeniem

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 24 października 2022
umowa z logopedą

Czy logopeda prowadzący działalność gospodarczą, który rozlicza się z przedszkolem (niepublicznym) na podstawie faktury, może prowadzić terapię z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i taka faktura może być rozliczona z dotacji?

Umowa z logopedą prowadzącym terapię z dzieckiem z orzeczeniem

Nie. Zgodnie z art. 10a ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela w przedszkolach nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy. W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że z nauczycielem należy nawiązać stosunek prawny. Co do zasady powinna być to umowa o pracę, a jeżeli nauczyciel prowadzi nie więcej niż 4 godziny zajęć tygodniowo, może być to także umowa cywilnoprawna. Tylko tak zatrudniona osoba może prowadzić zajęcia z dzieckiem w przedszkolu niepublicznym.

Możliwe zakwestionowanie prawidłowego rozliczania środków z dotacji

Prowadzenie zajęć w ramach kształcenia specjalnego, za które wystawiana jest faktura, wskazuje, że przedszkole:

  • nie zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, czyli nie spełnia wymagania, o którym mowa w art. 13 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe,
  • nie realizuje zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, co stanowi podstawę do uznania dotacji za nieprawidłowo wykorzystaną (art. 35 ust. 5 pkt 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

W tym miejscu należy więc podkreślić, że prowadzenie zajęć przez osobę, która nie została zatrudniona na podstawie umowy o pracę, lub z którą nie zawarto umowy cywilnoprawnej, powinno zostać zakwestionowane nie tylko w kontekście rozliczania środków finansowych, ale również przez organ nadzoru pedagogicznego.

Z logopedą – tylko umowa o pracę lub cywilnoprawna

Jeżeli więc nauczyciel nie wyraża zgody na zawarcie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, prowadzenie zajęć w przedszkolu należy powierzyć innemu nauczycielowi. Logopeda prowadzący własną działalność nadal może pracować z dziećmi na podstawie indywidualnych ustaleń z rodzicami. Jednak będą to dodatkowe zajęcia, niemające związku z organizacją i realizacją kształcenia specjalnego, za którą odpowiada dyrektor przedszkola.

  • Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1930 ze zm.) – art. 35 ust. 4 pkt 2.
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) – art. 10 ust. 1 i 2.
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. 1082 ze zm.) – art. 13 ust. 6 pkt 2.
Autor: Marta Wysocka
Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM
Sprawdź »