Aktualny

Masaż logopedyczny - do czego służy wibrator logopedyczny

Dodano: 5 maja 2022
wibrator logopedyczny

Masaż logopedyczny wykorzystywany jest podczas terapii z szeroką grupą pacjentów m.in. z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami integracji logopedycznej, dyslalią. Uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem masażu logopedycznego i prowadzonych zajęć z zakresu stymulacji ustno-twarzowej mogą być wibratory logopedyczne.

Masaż logopedyczny - do czego służy wibrator logopedyczny 

Wibrator logopedyczny do masażu logopedycznego – budowa

Wibrator logopedyczny dzięki poręcznej budowie jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ wielkością przypominają długopis. Wykonany z materiału medycznego jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia i łatwy w dezynfekcji. Podczas diagnozy oraz terapii przydatna będzie także latarka diagnostyczna, która ułatwi naszą pracę dzięki mocnemu światłu oraz poręcznej budowie (również jest wielkości długopisu). Na rynku możemy spotkać wibratory logopedyczne do masażu logopedycznego, które zawierają różne końcówki. Dostosowujemy je, jak zawsze, do potrzeb naszych pacjentów.

Wibratory – cel zastosowania

Wibratorem logopedycznym możemy masować nie tylko język, ale także podniebienie, dziąsła, policzki i wargi. Stosujemy go do masażu logopedycznego zarówno wewnątrz jamy ustnej, jak i na skórze twarzy. Końcówki z wypustkami możemy wykorzystać np. do ćwiczeń lateralizacji języka. Dodatkowo, stosując wibrację, język otrzymuje dodatkowy bodziec i przesuwa się w jego kierunku. Interesujące kształty końcówek np. w kształcie zwierząt są dla dzieci dodatkową atrakcją podczas często żmudnych ćwiczeń aparatu artykulacyjnego. Dzięki temu masaż logopedyczny przebiega dużo sprawniej i przyjemniej.

Dla dzieci nadwrażliwych dotykowo, masaż logopedyczny będzie pomagał w przełamaniu lęku oraz oswajaniu z różnymi bodźcami w obrębie twarzy. Różne faktury wibratora pozwalają również na stymulację proprioceptywną mięśni poprzez docisk czy stymulację powierzchniową poprzez ruch przesuwny. Powinniśmy dostosować wibrację do potrzeb pacjenta. W przypadku, kiedy naszym celem będzie rozluźnienie mięśni, stosujemy delikatną wibrację. Natomiast mocna i intensywna wibracja pobudzi mięsień do działania. Dodatkowo terapię warto wzbogacić poprzez stosowanie gryzaków logopedycznych, szczególnie podczas ćwiczeń gryzienia i żucia.

Wibratory logopedyczne mają szerokie zastosowanie, dlatego warto zapoznać się z urządzeniami dostępnymi na rynku. Od naszej kreatywności zależy, w jaki sposób będziemy z nich korzystać w codziennej pracy.

Autor: autor: Mariola Rosińska-Szydlik