Aktualny

Jak zachęcić dziecko do czytania? 5 porad

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 2 grudnia 2024
strefalogopedy.pl

W świecie pełnym elektronicznych urządzeń trudno zachęcić dziecko do spokojnego spędzania czasu z książką. Jak sprawić, by latorośl wybrała książkę zamiast ekranu smartfona? Oto kilka porad, które mogą pomóc w zaszczepieniu pasji do literatury – zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, w tym e-booków.

Jak zachęcić dziecko do czytania? 5 porad

Daj dobry przykład

Dzieci naśladują swoich rodziców. Jeśli widzą, że mama i tata czytają – niezależnie czy są to książki papierowe, ebooki na czytniku, czy gazety – same zaczną postrzegać czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu. Warto wspólnie z dzieckiem poświęcać codziennie kilka minut na czytanie, nawet jeśli to oznacza lekturę różnych książek w tym samym czasie.

Oswajanie z książkami dobrze zacząć już od najmłodszych lat. W roli pierwszej książki świetnie sprawdzają się obrazkowe słowniki, które mogą przeglądać już roczne maluchy.

Znajdź książki dostosowane do wieku

Nie każde dziecko będzie od razu zachwycone klasykami literatury dziecięcej, zwłaszcza jeśli to dwustustronicowa lektura szkolna. Istotne jest dopasowanie książek do zainteresowań malucha. Miłośnicy przygód pokochają historie o piratach, kosmonautach czy odkrywcach dalekich lądów, natomiast młodzi naukowcy będą czerpać radość z książek popularnonaukowych. Alternatywą mogą być interaktywne e-booki, które zawierają animacje oraz dźwięki, zachęcające do czytania kolejnych stron.

Postaw na różnorodność

Gust literacki u dzieci kształtuje się od najmłodszych lat. Trzeba mu w tym trochę pomóc. W jaki sposób? Daj dziecku możliwość wyboru. Niech jednego miesiąca przeczyta książkę o podróżach, drugiego zbiór bajek i legend, a trzeciego pozycję o sławnych odkrywcach.

Nie tylko tradycyjne książki mogą zainspirować młodego czytelnika. Propozycją są e-booki, które można czytać na telefonie i tablecie. Szczególnie spodobają się dzieciom, które lubią nowinki technologiczne. Możesz także wybrać audiobooki, które rozwijają wyobraźnię słuchową i mogą być wstępem do samodzielnego czytania.

Zorganizuj przestrzeń do czytania

Przygotuj dla malucha kącik czytelniczy, czyli wydzielone miejsce, w którym będzie mógł spędzić czas z książką w ręku. W takim kąciku niech znajdzie się wygodny fotel z oparciem i podłokietnikami oraz biurko. Dla fanów nowoczesnych technologii warto dodać podkładkę na czytnik e-booków. Przyjazna atmosfera zachęci dziecko do spędzania czasu w otoczeniu literatury.

Odwiedzaj księgarnie i biblioteki

Dla wielu osób zapach książek jest niezwykle przyjemny. Co więcej, aromat tak działa na zmysły, że perfumiarze próbowali uchwycić tę esencję i wzbogacić nią swoje wody toaletowe. Być może ta magiczna atmosfera tysięcy książek zebranych w jednym miejscu zachęci malucha do sięgnięcia po jedną pozycję. Dlatego regularnie odwiedzaj księgarnie, biblioteki i antykwariaty. Wiele bibliotek oferuje także dostęp do e-booków, co może być świetnym sposobem na pokazanie dziecku, jak łatwo zdobyć wymarzoną lekturę bez wychodzenia z domu.

Każda przeczytana strona to krok w stronę większej miłości do książek. Chwal dziecko za każdy wysiłek – nawet jeśli na początku czyta tylko przez kilka minut dziennie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość oraz dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka.

LOGOPEDIA MEDIALNA – WSKAZÓWKI METODYCZNE

LOGOPEDIA MEDIALNA – WSKAZÓWKI METODYCZNE
Sprawdź »