Polecenie: Ułóż w odpowiedniej kolejności 6-elementową historyjkę obrazkową (ponumeruj obrazki), następnie dopasuj do obrazków odpowiednie zdania (wpisz numer obrazka i wybierz odpowiednią formę czasownika, na koniec spróbuj sam/a opowiedzieć historyjkę.
Ćwiczenie:• Słuchowo-artykulacyjne: różnicowanie słuchowe i wymowa głosek szeregu szumiącego i ciszącego – opozycja [ś] – [š].Polecenie: Popatrz na obrazek przedstawiający chłopca i posłuchaj – chłopiec robi: [ś]. A teraz popatrz na obrazek przedstawiający drzewo – drzewo robi: [š]. Te dźwięki są podobne, ale nie są takie same. A teraz zagramy w memo. Będziemy szukać dwóch takich samych obrazków. Powiedz, co widzisz na obrazkach. Posłuchaj, jak ja mówię ten wyraz, i pokaż, który dźwięk słyszysz: czy jest to [ś] – pokaż chłopca, czy [š] – pokaż drzewo.
Ćwiczenie:• Gramatyczne: odmiana czasownika – czas przyszły złożony.Polecenie: Janek i Kasia znaleźli wehikuł czasu. To maszyna, która przeniesie ich w przyszłość. Ułóż wyrazy w odpowiedniej kolejności i dowiedz się, co dzieci będą robić w 2088 roku. Czy wiesz, jak jeszcze inaczej możesz to powiedzieć?
Ćwiczenie:• Słuchowo-artykulacyjne: słuchowe różnicowanie i wymowa głosek szeregu szumiącego i ciszącego.Polecenie: Posłuchaj wyrazów i powiedz, czy usłyszałeś dwa takie same wyrazy, czy dwa inne. Wstaw dwa takie same symbole, np. kółka, jeśli wyrazy były takie same; jeśli były inne, wstaw dwa różne symbole, np. kółko i krzyżyk. Spróbuj za logopedą powtórzyć wyrazy.
Ćwiczenie: gramatyczne – przyimki „do” + dopełniacz i „na” + biernik po czasowniku wyrażającym ruch. Polecenie: Rozszyfruj kod i odpowiedz, dokąd idzie każde dziecko.
Ćwiczenie:• Gramatyczne:– słowotwórstwo – tworzenie przymiotników odrzeczownikowych;– związek zgody między rzeczownikiem a przymiotnikiem.Polecenie: Zastanów się, z czego można zrobić zupę, koktajl oraz lody, i dopasuj do siebie obrazki. Powiedz, jaka zupa, jaki koktajl i jakie lody powstaną z wymienionych produktów. Połącz pasujące wyrazy, a następnie wpisz ich nazwy do tabeli pod ilustracją. Zaznacz kolorami końcówki w powstałych wyrazach.
Ćwiczenie:• Gramatyczne: zaimki dzierżawcze „jego”, „jej”, „ich”.Polecenie: Odpowiedz na pytania według wzoru, używając zaimków „jego”, „jej”, „ich”. Jeśli potrafisz, zapisz odpowiedź.
Ćwiczenie:• Komunikacyjne: etykiety językowe.Polecenie: Przyjrzyj się obrazkom i zastanów, co mówią przedstawione osoby. Dopasuj dialogi do obrazków i wpisz lub wklej odpowiednie wyrażenia z tabeli w „chmurki”.
Ćwiczenie:• Gramatyczne:– słowotwórstwo – tworzenie nazw wykonawców czynności;– odmiana rzeczownika – mianownik i narzędnik l. poj. r. męskiego w odpowiedzi na pytania „Kto to jest?” oraz „Kim on jest?”.
Ćwiczenie:• Słownikowo-komunikacyjne: określanie własnego samopoczucia.Polecenie: Spójrz na obrazki i sam lub z pomocą logopedy przeczytaj podpisy. Zastanów się, jak to można jeszcze inaczej powiedzieć? Dobierz odpowiednią chmurkę, wytnij ją i doklej do każdej postaci.
Ćwiczenie• Gramatyczne – odmiana liczebników porządkowych• Słownikowe – liczby, godziny• Komunikacyjne – pytania o czas, sytuacje dnia codziennegoPolecenie: Napisz słownie, która to godzina. Odpowiedz na pytania.
Ćwiczenie:• Słownikowe: nakrycia stołowe i sztućce.Polecenie: Znajdź i zakreśl w pionie lub poziomie wyrazy znajdujące się w tabeli pod spodem. Podpisz obrazkipod wykreślanką odpowiednimi wyrazami.
Ćwiczenie:• Gramatyczne: odmiana zaimka osobowego: biernik 3. os. l. poj. (rodzaj męski, żeński i nijaki) i l. mn. (rodzaj męsko i niemęskoosobowy).Polecenie: Wstaw odpowiednie zaimki osobowe (w bierniku 3. osoby liczby pojedynczej oraz mnogiej). Narysuj słoneczko, jeśli uda Ci odpowiedzieć poprawnie, lub chmurkę, jeśli nie uda Ci się udzielić dobrej odpowiedzi.
Ćwiczenie:• Słownikowe: pory dnia.• Gramatyczne: odmiana czasownika – 1 os. l. mn. czasu teraźniejszego trybu orzekającego.Polecenie: Zamaluj na zegarach odpowiedni zakres godzin. Odpowiedz na pytania, używając określeń rano, przed południem, po południu, wieczorem, w nocy.
Ćwiczenie:• Słownikowe: artykuły gospodarstwa domowego (AGD).• Gramatyczne: odmiana czasownika – 1 os. l.mn. czasu teraźniejszego trybu orzekającego.Polecenie: Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło. Odpowiedz na zadane pytania.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.