Światowy Dzień Zespołu Downa
Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa - nawiązuje do trisomii 21, czyli nieprawidłowości chromosomalnej związanej z obecnością dodatkowej kopii całego lub części chromosomu 21. Od 2012 r. pieczę nad obchodami Dnia Zespołu Downa sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Światowy Dzień Zespołu Downa
Czym jest zespół Downa?
Zespół Downa to najczęstsza chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci, w związku z tym, jak podkreślił Brian Stratford, należy pamiętać, że „nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego” (Minczakiewicz, Błeszyński 2019; za: Stratford 1993). Podaje się, że każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa. W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.
Jakie są cechy zespołu Downa?
Obserwowane w tej grupie osób są:
- opóźnienia rozwoju,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia komunikacji.
Należy to wiązać głównie z:
- licznymi wadami i anomaliami w budowie ciała oraz
- niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniem rozwoju funkcji poznawczych.
Ponadto duży wpływ na osiąganie umiejętności rozwojowych u dzieci z Zespołem Downa mają:
- choroby współwystępujące, m.in. często występujące wady słuchu, epilepsja, zaburzenia endokrynologiczne, choroby układu oddechowego,
- czas wprowadzenia i intensywność oddziaływań terapeutycznych.
Odpowiednia, wzmożona stymulacja dzieci z Zespołem Downa jest niezmiernie ważna przede wszystkim w pierwszych pięciu latach życia ze względu na największą plastyczność mózgu.
Jaki jest cel istnienia Światowego Dnia Zespołu Downa?
W tym roku kampania Światowego Dnia Zespołu Downa skupia się na pytaniu „Włączanie społeczne - co to znaczy?” (#InclusionMeans). Tego dnia szczególnie pochylamy się nad problemem zwiększenia efektywności działań i systemów umożliwiających osobom z Zespołem Downa pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz organizowania wsparcia ich samodzielności.
Jednym z tradycyjnych już sposobów włączenia się do obchodów Dnia Zespołu Downa jest założenie niepasujących, kolorowych skarpetek (akcja #LotsOfSocks).