Osoby z zespołem Downa niekiedy już od pierwszych chwil życia wymagają wsparcie terapeutycznego logopedy. Wady anatomiczne, obniżone napięcie mięśniowe i niepełnosprawność intelektualna typowe do omawianego zaburzenia skutkują istotnymi zaburzeniami w rozwoju mowy.
Z artykułu dowiesz się:
Terapia dziecka z zespołem Downa to doświadczenie, z którym spotyka się wielu logopedów, bowiem każdego roku rozpoznanie tej nieprawidłowości chromosomalnej dotyczy 1 na 750 noworodków. W przypadku osób z trisomią 21 niezwykle ważna jest systematyczna terapia logopedyczna już od pierwszych dni życia - im wcześniej zacznie się pracę nad ogólnym rozwojem dziecka (w tym mowy i komunikacji), tym lepszych rezultatów możemy oczekiwać. Najbardziej intensywnym, a zarazem efektywnym rozwojem językowym osób z zespołem Downa, cechuje się okres do około 15.-16. r.ż. (czyli do okresu dojrzewania biologicznego).
Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa - nawiązuje do trisomii 21, czyli nieprawidłowości chromosomalnej związanej z obecnością dodatkowej kopii całego lub części chromosomu 21. Od 2012 r. pieczę nad obchodami Dnia Zespołu Downa sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.