Moja praca chwilowo także się zmieniła. Zajęcia online stały się normą i wcale nie jest mi z tym źle! Tyle tylko że wymyślam nowe ćwiczenia dla dzieci, by te były maksymalnie skupione na zadaniach logopedycznych.
Propozycje do ćwiczeń rotacyzmu
Gdy świat stanął na głowie, okazało się, że taka sytuacja ma swoje dobre strony. Oglądamy na zdjęciach przejrzyste kanały Wenecji, gdzie powróciły ryby, a nasze rodzime sarny i jelenie postanowiły wyjadać skrzętnie posadzone na miejskich skwerach bratki i stokrotki :)
Propozycje do ćwiczeń rotacyzmu
Dziś pewne propozycje do ćwiczeń rotacyzmu.
Pamiętajmy o zasadach obowiązujących także w gabinecie, czyli:
- Demonstrujemy ćwiczenie, zachęcając dziecko do obserwacji
- Dziecko wykonuje ćwiczenie razem z nami
- Dziecko stara się samodzielnie wykonać ćwiczenie, my obserwujemy i poprawiamy w razie konieczności.
Zasadnicze znaczenie ma dobór ćwiczeń i wyrazów do nich. Oczywiście dopsowujemy ja indywidualnie do umiejętności dziecka, podobnie jak proponujemy pewną optymalną kolejność utrwalania wymowy głoski [r].
Załóżmy że aparat mowy już rozćwiczyliśmy, oddechowo już też jakoś popracowaliśmy, logotomy za nami i co dalej?
Wspaniale, gdy możemy udostępnić dziecku karty pracy, gotowe do wydrukowania zadania. Jeszcze lepiej, gdy mamy możliwość przygotowania ich wcześniej, tak by rodzice mieli szansę w domu je wydrukować i by dziecko pracowało na gotowym materiale. Jeśli jednak nie do końca tak się da i nie wychodzi, proponuję moim logodzieciom takiej formy ćwiczeń, które nie wymagają kart pracy na tu i teraz. Lubię też, gdy dziecko tworzy samodzielnie swoją osobistą kartę pracy. Wystarczy kartka z bloku, ołówek, kredki…
Jednym z zadań są zagadki, gdzie dziecko ma dokończyć zadanie (możemy też pokazać rozwiązanie zagadki do ekranu komputera), np.
- najlepszym lekarzem złamanego ołówka jest….. (temperówka)
- unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki - siłacz z niego taki (wiatr)
- wisi w łazience, wycierasz nim ręce (ręcznik)
- w dzień słoneczny zapomniany, w niepogodę - chodzi z nami (parasol)
- co dzieci biją aktorom, gdy się w teatrze zbiorą? (brawa)
- są to bardzo miłe kolorowe kwiatki, a zwą się rodzinnie po prostu (bratki)
- ma ją mikołaj, koza, krasnale. Mama i córka nie ma jej wcale (broda)
- można by powiedzieć o niej, że jest całkiem zwykłym koniem, lecz od pyska do ogona, jest paskami ozdobiona (zebra)
- wisi sobie na ścianie, najczęściej w drewnianej ramie. Namalowane ma różne widoki: lasy, łąki, góry lub potoki (obraz)
Dzieci chętnie uczestniczą w zabawie zagadkami. Mnie zdarzyło się, że jedno przygotowało też zagadki dla mnie. Nieskromnie przyznam, że odgadłam wszystkie :)
Autor: Barbara Chojnicka. Czynny członek Polskiego Związku Logopedów. Autorka publikacji edukacyjnych dla nauczycieli. Certyfikowany manager oświaty. Specjalista terapii ślinienia, wczesnej interwencji logopedycznej, emisji i higieny głosu. Prowadzi własną praktykę logopedyczną i współpracuje z gabinetem "Połam język" w Słubicach. Współpracuje z lekarzem stomatologiem i ortodontą w zakresie prowadzenia pacjentów z wadami zgryzu oraz innymi dysfunkcjami twarzoczaszki.