Aktualny

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Dodano: 20 września 2022
język migowy

Co roku od 1958 roku w ostatnią niedzielę września świętujemy Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Od pewnego czasu obchody te zostały rozszerzone na cały tydzień. Celem jest zwrócenie uwagi na osiągnięcia głuchych oraz problemy, z jakimi się spotykają (w tym także edukacja dzieci niesłyszących i przygotowanie ich do dorosłego życia).  Międzynarodowy Dzień Głuchych to okazja do organizowania akcji promujących równouprawnienie, zrozumienie i poczucie solidarności. By jeszcze bardziej wyczulić społeczeństwo, ochronić różnorodność kulturową Głuchych oraz zwrócić uwagę na ich tożsamość ONZ w 2017 roku ustanowiło 23 września Międzynarodowym Dniem Języków Migowych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Język migowy – uniwersalny czy inny w każdym kraju?

Tak jak nie istnieje jeden uniwersalny język mówiony, tak nie ma jednego wspólnego języka migowego dla całego świata. Każde państwo ma swój odrębny język migowy i, mimo że znaki się powtarzają, to mogą mieć zupełnie inne znaczenie. Jednakże osobom niesłyszącym pochodzącym z różnych krajów łatwiej jest się ze sobą porozumieć niż ludziom używającym różnych języków mówionych.

PJM a SJM

Polski język migowy to żywy, naturalny język głuchych, odrębny od polskiego języka mówionego, posiada własną gramatykę, składa się z mimiki i gestów. System językowo-migowy zaś został stworzony sztucznie dla osób słyszących, by ułatwić im naukę języka migowego w oparciu o gramatykę polskiego języka mówionego. Jest więc subkodem języka polskiego, którego nie używają głusi.

Czy można rymować w języku migowym?

Jak powszechnie wiadomo rymujemy wyrazy podobnie brzmiące, ale mające zupełnie inne znaczenie np. kot – płot. Czy da się więc stworzyć rymy w języku, który nie jest językiem fonicznym a wizualno-przestrzennym? Tak! By prawidłowo zamigać dany znak, należy zwrócić uwagę na: kształt dłoni, umiejscowienie jej w przestrzeni, ruch ręki, głowy, tułowia i  mimikę. Głusi rymują więc wybierając znaki, które realizowane są poprzez taki sam kształt dłoni.

Autor: Małgorzata Mańkowska-Ponieważ

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM

PACJENT Z ASD W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM
Sprawdź »