Logopedia online – to możliwe!

Dodano: 18 maja 2020
zajęcia online

Drodzy moi, wiemy doskonale jaką mamy sytuację w kraju i co dzieję się na świecie, nie ma co tu zastanawiać się czy warto otwierać w tym czasie gabinety, odpowiedź myślę że każdy z nas zna doskonale i wie co robić. Sytuacja jest niewesoła (eufemistycznie rzecz ujmując) i dlatego wymusza ona na wszystkich szukanie nowych rozwiązań, by kolejne tygodnie nie były „stracone” dla terapii logopedycznych, zajęć pedagogicznych etc.

Logopedia online – to możliwe!

Wiadomo, że w sytuacjach kryzysowych, Polak potrafi! Na pytane, czy się da - odpowiadam zdecydowanie, że tak! Rok temu zaczęłam prowadzenie konsultacji online dla tych, którzy z przeróżnych względów wziąć osobistego udziału w spotkaniu nie mogli. Wystarczył komputer z kamerą, mikrofon i prosty komunikator internetowy. Siadałam ja, pacjent o umówionej godzinie i konsultacja się odbywała. Materiały do pracy przesyłałam mailem rodzicom. Tak pracowałam zanim jeszcze wybuchła epidemia. A teraz?

Potrzebuję zdecydowanie zmienić tok myślenia. Przenieść swój gabinet, pomoce do rzeczywistości wirtualnej. Zaplanować treści, poinformować rodziców, być może nawet niektórym przypomnieć że o danej godzinie zapraszam ich na spotkanie logopedyczne. To bardzo ważne, bo przecież nikt nie potrafi powiedzieć jak długo potrwa pandemia i kiedy rozpocznie się okres bezpiecznego kontaktu międzyludzkiego (sami wiemy doskonale, że w przypadku terapii logopedycznej o „sterylności” pracy, czy zabezpieczeniach w postaci maseczek nie ma mowy.

Z pomocą przyszedł poznański startup „Dobry rodzic”. Nie chodzi mi tutaj o reklamę, wszak jest on darmowy i każdy z nas może sam zdecydować czy chce z niego korzystać czy nie. Mnie przydał się kalendarz, gdzie zaznaczam terminy, w których mogą odbyć się zajęcia. Łączę się z dzieckiem przez wbudowany moduł wideo i korzystam z modułu ćwiczeń, prowadzonych dla najmłodszych w formie zabawy.

Sam fakt, że moi pacjenci spotykają się ze mną za pomocą internetu jest dla nich niesamowitą frajdą i atrakcją. Zauważam wręcz lepszą motywację do pracy, niż gdy spotykaliśmy się w gabinecie.

Zapytacie czy można każdą terapię poprowadzić online? Nie wiem :) Pracuję z różnymi wadami wymowy, afazją wczesnodziecięcą, kontynuuję pracę z dziećmi z zespołem Downa. Nie mam doświadczenia z autystykami… Ale wiem, że warto próbować, nie poddawać się. W terapii logopedycznej ważna jest dyscyplina i ciągłość pracy. W tym trudnym czasie, musimy dołożyć starań, by te zachować.

Autor: Barbara Chojnicka. Czynny członek Polskiego Związku Logopedów. Autorka publikacji edukacyjnych dla nauczycieli.  Certyfikowany manager oświaty. Specjalista terapii ślinienia, wczesnej interwencji logopedycznej, emisji i higieny głosu. Prowadzi własną praktykę logopedyczną i współpracuje z gabinetem "Połam język" w Słubicach. Współpracuje z lekarzem stomatologiem i ortodontą w zakresie prowadzenia pacjentów z wadami zgryzu oraz innymi dysfunkcjami twarzoczaszki. 
Słowa kluczowe:
zajęcia logopedyczne

ŚLADAMI GŁOSKI Ś

ŚLADAMI GŁOSKI Ś
Sprawdź »