PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY – PERSPEKTYWA LOGOPEDYCZNA

 Joanna  Chojnowska

Autor: Joanna Chojnowska

Dodano: 29 listopada 2023

Badania wykazały, że alkohol spożywany przez ciężarną kobietę swobodnie przenika przez barierę łożyskową do krwioobiegu płodu, powodując ryzyko wystąpienia poalkoholowego spektrum zaburzeń rozwojowych FASD (ang. fetal alkohol spectrum disorder ) 1 . Zespół wad rozwojowych (fizycznych, poznawczych, społecznych i emocjonalnych) powstałych na skutek spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży to płodowy zespół alkoholowy – FAS (ang. fetal alkohol syndrom ) 2 . Patomechanizm FAS wciąż jest przedmiotem badań i w dalszym ciągu pozostaje w wielu kwestiach niewyjaśniony 3 .

Pozostało jeszcze 99% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto a otrzymasz m.in.:

  • praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w prowadzeniu skutecznej terapii logopedycznej, nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach
  • atrakcyjne graficznie materiały – gry, historyjki obrazkowe, scenariusze i karty pracy
  • dostęp do E-szkoleń
  • zaproszenia na certyfikowane webinaria
  • dostęp do E- mailowej poradni – konsultacje z doświadczonym logopedą
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
 Joanna  Chojnowska

Autor: Joanna Chojnowska

Neurologopeda, audiolog. Ukończyła dwustopniowe studia na kierunku „Logopedia z audiologią” na UMCS w Lublinie oraz studia podyplomowe na kierunku „Neurologopedia profilowana” ze specjalnością „Wczesna interwencja neurologopedyczna” na WSP im. J. Korczaka w Warszawie. Pracuje z dziećmi z wadami wymowy, a także z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi w przedszkolu z oddziałami włączającymi oraz w prywatnym gabinecie. Ukończyła liczne szkolenia i kursy, w tym kurs bazowy terapii behawioralnej, terapii ręki, kinezjotapingu logopedycznego, metody werbotonalnej.

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ A ROZWÓJ MOWY
Sprawdź »