Karty ćwiczeń „W dwóch słowach” to ćwiczenia rozumienia wyrazów i umiejętności tworzenia znaczeniowych kategorii nadrzędnych w stosunku do wymienionych możliwych elementów zbioru. Kategoria nadrzędna jest jednak zwężona i wymaga od dziecka znalezienia nazwy uszczegółowionej. Ćwiczenie to wzbogaca zakres słownictwa dziecka oraz motywuje do przypomnienia sobie potrzebnych słów.
Karta ćwiczeń „Co do czego?” to ćwiczenia rozumienia związku semantycznego wyrazów, z których jeden jest obiektem, a drugi narzędziem do wykonania czynności.
Karta ćwiczeń „Nazwij jednym słowem” to ćwiczenia rozumienia i czytania ze zrozumieniem oraz identyfikowania tych elementów pytania, które decydują o udzieleniu prawidłowej odpowiedzi. Pytania tworzą pary zdań o bardzo podobnej budowie składniowej i zawartości, ale zawierają element, na podstawie którego odpowiedzi tworzą parę rzeczowników – nazw przeciwstawnych wykonawców czynności.
Karty ćwiczeń „Miejsca”to ćwiczenia rozumienia wyrazów pokrewnych na podstawie identyfikacji znaczenia podstawy słowotwórczej. Są to także ćwiczenia w tworzeniu zdań, które są odpowiedzią na pytania poprzez użycie w odpowiedzi części pytania. Ćwiczenia zawarte w tych kartach pracy wzbogacają słownictwo, a przy tym również wiedzę dziecka.
Karta ćwiczeń „Co może być…?”to ćwiczenie rozumienia słów wyrażonych imiesłowem biernym, mających tę samą podstawę słowotwórczą, ale różne przedrostki i tworzenia związków wyrazowych tego imiesłowu z właściwymi rzeczownikami. Wyrazy te tworzą związki zgody.
Karty ćwiczeń „Gdzie coś jest…?” to ćwiczenia koniugacji. Dotyczy utworzenia formy osobowej czasownika z imiesłowu biernego oraz zastosowania tej formy w zdaniu. Jest także ćwiczeniem rozumienia różnego znaczenia wyrazów mających różne przedrostki, a tę samą podstawę słowotwórczą.
Karta ćwiczeń „Kłopotliwe końcówki” to ćwiczenie deklinacji dotyczące odmiany rzeczowników pospolitych rodzaju żeńskiego w przypadkach, gdy formy odmiany zakończone są końcówką –ą lub –om. Wymaga zastosowania tych form w zdaniu. Jest jednocześnie ćwiczeniem związku rządu czasownika z rzeczownikiem. Jest także ćwiczeniem ortograficznym.
Karta ćwiczeń „Gdzie się znajduje lub skąd pochodzi?”to ćwiczenia deklinacji. Dotyczy odmiany rzeczowników (nazw własnych) rodzaju męskiego i żeńskiego w miejscowniku liczby pojedynczej. Ćwiczą umiejętność rozumienia nazwy na podstawie brzmienia jej określenia wyrażonego przymiotnikiem. Ćwiczą również tworzenie rzeczownika w mianowniku z tego samego rzeczownika w miejscowniku.
Karty ćwiczeń „Mam różne koleżanki”obok ćwiczeń fleksyjnych rzeczowników rodzaju żeńskiego w liczbie pojedynczej zwierają także ćwiczenia rozumienia i wzbogacania słownictwa.
Karty ćwiczeń „Mam różnych kolegów” to ćwiczenia fleksyjne. Dotyczą odmiany rzeczownika (nazw własnych) rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej z przymiotnikiem w związku zgody oraz związku rządu czasownika z rzeczownikiem. Obok ćwiczenia fleksji zawierają także ćwiczenia wzbogacające słownictwo w zakresie cech człowieka wyrażonych przymiotnikami oraz bogaty zasób czasowników.
Zapoznaj się z grą!
Karta ćwiczeń „Moi koledzy” to ćwiczenia fleksyjne. Dotyczą odmiany rzeczowników (nazw własnych – imion) rodzaju męskiego liczby pojedynczej w mianowniku i dopełniaczu. Utrwalają także pisownię wielkiej litery w imionach własnych.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.