Chyba każdy terapeuta czynnie pracujący z małymi dziećmi zwrócił uwagę na fakt, że od dłuższego czasu obserwuje się niemalże stały wzrost liczby pacjentów, u których w diagnozie są słowa „spektrum autyzmu”. Pod tym określeniem kryje się wiele różnorakich zachowań i trudności. Wiele miejsca i energii poświęca się na badania dotyczące tej grupy osób. Warto wiedzieć, że od niedawna pojawiają się koncepcje głoszące, iż problemy z percepcją sensoryczną są główną przyczyną całego bogactwa cech charakterystycznych dla autyzmu. Percepcja sensoryczna to temat nie tylko bardzo ciekawy, lecz także szeroki. Treść niniejszego artykułu skupia się jedynie wokół percepcji słuchowej.
Z artykułu dowiesz się:
Światowy Dzień Słuchu został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 3. marca – jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie.
Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego – wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne dzisiejszej logopedii – CAPD, czyli Central Auditory Processing Disorders, to zaburzenia pracy zmysłu słuchu, które wynikają z nieprawidłowości na poziomie centralnego układu nerwowego. Obejmują szeroki zakres objawów m.in. zaburzenia lokalizacji źródła dźwięku, różnicowania dźwięków i rozpoznawania wzorców dźwiękowych. Autorka przybliża słuchaczowi najważniejsze informacje, dotyczące przyczyn CAPD i odpowiada na pytania m.in. jaki jest typowy obraz tego zaburzenia oraz jakie metody terapeutyczne może zastosować w swojej pracy logopeda.
Polecenie: Znajdź na obrazku ilustrację słowa, które powstanie po usunięciu pierwszej głoski z wyrazu wypowiedzianego przez logopedę.
Polecenie: Dokończ zdanie, dodając kolejną nazwę.
Polecenie: Zapamiętaj kolejność dokonywanych przez mamę zakupów i ułóż odpowiednio obrazki.
Polecenie: Wśród trzech wyrazów jeden nie pasuje do pozostałych, kończy się na inną głoskę niż 2 pozostałe – wybierz go. Drugi wariant to wybór dwóch, które kończą się na taką samą głoskę.
CECHY DŹWIĘKU: głośność (natężenie), wysokość (częstotliwość), długość (czas trwania).
Zadaniem logopedy jest rozdanie narzędzi pisarskich i dwukrotne czytanie poszczególnych punktów instrukcji. Dziecko może zacząć rysować lub kolorować dopiero po dwukrotnym odczytaniu poszczególnych punktów instrukcji. Zadaniem dziecka jest wysłuchanie i wykonanie polecenia.
Polecenie: Wysłuchaj dwóch wersów wiersza i powiedz, które słowa, w wysłuchanym tekście, rymują się. A może nie ma rymu w wersie?
Polecenie: Nazwij obrazki. Spośród obrazków w ramce wybierz ten, który nie pasuje do pozostałych.
Polecenie: Nazwij obrazki. Dobierz w pary dwa, których nazwy różnią się tylko jedną głoską.
Polecenie: Ułóż łańcuch z wyrazów zilustrowanych na obrazkach w taki sposób, żeby poszczególne wyrazy łączyła wspólna GŁOSKA.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.