Przełom końca drugiego i początku trzeciego roku życia to okres burzliwego rozwoju mowy czynnej. W tym okresie w mowie dziecka dwuletniego powinna pojawić się gramatyka. Sposób używania języka zmienia się zatem z jednowyrazowego nazywania czynności, potrzeb lub przedmiotów (np. „buju”, „lala”, „piciu”) na bardziej złożoną i precyzyjną formę (np. „Chcę buju”, „To jest lala”, „Daj piciu”). Niekiedy jednak dwulatek nie mówi.
Z artykułu dowiesz się:
Coraz częściej do gabinetów logopedów/neurologopedów trafiają dzieci przedwcześnie urodzone.
W języku angielskim funkcjonuje określenie late talkers.
Artykuł porusza zagadnienia związane z wczesną interwencją logopedyczną. Do tematu można podejść wielowątkowo, dlatego w tekście Czytelnik znajdzie informacje o tym, czym jest właściwie wczesna interwencja logopedyczna, omówione zostaną wskazówki jak przeprowadzać diagnozę logopedyczną małego dziecka. Powstała też część dotycząca dzieci urodzonych przedwcześnie. Treść artykułu została wzbogacona o tabele, ryciny, które mają pomóc w usystematyzowaniu wiedzy na temat rozwoju małego dziecka.
Proponujemy kartę, którą można schować do kalendarza albo powiesić na lodówce. Zapisuj tutaj pierwsze słowa swojego dziecka.
Dane zawarte w poszczególnych tabelach należy traktować orientacyjnie. Każdą wątpliwość czy obserwowanąnieprawidłowość zaleca się skonsultować z neurologopedą.
Poniżej wymienione zostały najważniejsze umiejętności w zakresie mowy i komunikacji dziecka trzyletniego.Karta może być przydatna dla rodziców, ale najbardziej mogą z niej skorzystać nauczyciele przedszkolni,pedagodzy czy psycholodzy. Dane w niej zawarte posłużyć mogą specjalistom do wykonania przesiewowegobadania logopedycznego.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.