Cel: Wspieranie koncentracji i uważności dziecka.
Zapraszam do skorzystania z dodatku, materiału specjalnego dołączonego do numeru wrześniowego numeru czasopisma "Strefa Logopedy".
Uważność to doświadczanie chwili obecnej. To zwracanie uwagi na otaczający nas świat – osoby, rzeczy, naturę. Kiedy decydujemy się na wprowadzenie elementów treningu uważności, szczególnie należy zwracać uwagę na oddech torem nosowym (prawidłowy oddech fizjologiczny).
Cel: Werbalizowanie potrzeb i odczuć ciała, rozluźnianie napiętych mięśni.
Cel: Odczuwanie oddechu – skupienie na spokojnym wdechu nosem i na wydechu ustami przez słomkę, precyzyjne różnicowanie siły wydechu, wydłużanie fazy wydechowej, wzmacnianie mięśni oddechowych, uwrażliwianie zmysłów poprzez wprowadznie bodźców zapachowych, wzrokowychi dotykowych.
Cel: Doskonalenie uważności, poznawanie emocji, kształtowanie odpowiedniej reakcji na trudne emocje, kształtowanie myśli, uczenie akceptacji i elastyczności.
Cel: Skierowanie uwagi do wewnątrz, przywrócenie komunikacji interpersonalnej, werbalizacja stanów i potrzeb ciała, wydłużenie wydechu, uspokojenie oddechu, usuwanie napięć w ciele, relaksacja, utrwalenie nawyku prawidłowego oddychania.
Cel: Doskonalenie uważności i skupienia, czerpanie radości z tworzenia, relaksacja.
Wdech i wydech – co 3,3 sekundy w organizmie przebiega funkcja o fundamentalnym znaczeniu dla naszego zdrowia i życia. Codziennie w gabinetach logopedycznych obserwujemy skutki nieprawidłowego oddychania u osób dorosłych i dzieci. Jednak świadomość, jak możemy tę funkcję doskonalić, daje istotne możliwości terapeutyczne. Chociaż techniki oddechowe znane są od co najmniej 5 000 lat, to stosunkowo niedawno zaczynamy na nowo odkrywać ich wielką moc. W kulturach Wschodu od wieków oddech traktuje się jak energię życiową. Dziś ta intuicja znajduje swoje potwierdzenie w opracowaniach naukowych i jest wykorzystywana w różnych obszarach związanych ze zdrowiem człowieka. Jako specjaliści możemy i powinniśmy świadomie używać technik oddechowych w naszej codziennej praktyce. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie oddechu do celów terapeutycznych bez należytej wiedzy, ukierunkowanej obserwacji w trakcie ćwiczeń, przy powielaniu często błędnych schematów, może wywołać niepożądane skutki
Cel: Poznanie mięśnia przepony i mechanizmu jego działania,usprawnianie i wzmacnianie przepony, uspokojenie ciała i umysłu, doskonalenie uważności.
Cel: Wyrabianie nawyku prawidłowego wydmuchiwania nosa.
Cel: Wyrabianie i utrwalanie prawidłowego oddechu wykonywanego przez nos.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.