Wycięte kartoniki z pozycjami jogi układamy na podłodze obrazkiem do dołu. Zadaniem graczy jest odszukanie takich samych pozycji. Gracze naprzemiennie odkrywają po dwie karty i wykonują przedstawione na nich pozycje.
Współczesna logopedia poszukuje coraz nowszych metod i technik wspomagających skuteczność terapii logopedycznej, pozwalających spojrzeć na pacjenta holistycznie. Jedną z takich metod jest joga, której pozytywne działanie na narząd ruchu człowieka sprzyja uzyskiwaniu i utrwalaniu warunków progowych dla terapii logopedycznej:• poprawie napięcia mięśniowego,• poprawie postawy ciała.
W części praktycznej naszym celem było przedstawienie podstawowych asan (pozycji ciała) oraz propozycji zabaw z wykorzystaniem jogi jako elementu wsparcia terapii logopedycznej. Asany podzielone zostały na: leżące, stojące, siedzące oraz klęczące, a przy każdej opisano aktywizowane przez nie grupy mięśniowe.
1. Pozycja zwłok (Savasana)Jest to klasyczna pozycja symetryczna, w której ciało pozostaje w pełnym kontakcie z podłożem, a mięśnie posturalne mogą zaprzestać działania przeciwko grawitacji.
14. Pozycja siedząca (Upavesanasa)Należy do symetrycznych pozycji siedzących. W czasie jej wykonywania angażowane są mięśnie stóp, nóg, a także mięśnie dna miednicy. Podczas wykonywania pozycji najważniejsza jest wyprostna pozycja kręgosłupa z głową stanowiącą jego przedłużenie. Pozycja jest szczególnie trudna do wykonania dla osób z przykurczami tylnej taśmy mięśniowej.
5. Pozycja półksiężyca (Ardha Candrasana)Asymetryczna pozycja stojąca, która wymaga utrzymania równowagi. Angażuje mięśnie posturalne, mięśnie nóg, ułatwia otwarcie klatki piersiowej. Jako pozycja asymetryczna powinna być wykonywana na obie strony.
21. Pozycja gołębia (Eka Pada Rajakapotasana)Jest to pozycja asymetryczna. Pozwala na otwarcie klatki piersiowej, rozciągnięcie mięśni nóg. Powinna być wykonywana obustronnie.
O słoniu, który chciał wiedzieć, czemu ma takie duże uszyPewnego dnia w dzikiej Afryce spał sobie smacznie słoń. Miał słoniową trąbę, słoniowe nogi i wielkie słoniowe uszy. Kiedy słońce zaczęło wstawać, obudził się i przeciągnął.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.